Zábřeh otevírá nový bazén. Financování zajímá policii

  7:40aktualizováno  7:40
V Zábřehu se už začátkem října otevře nový krytý bazén. Autoři moderního sportoviště slibují návštěvníkům pocity jako v moři a na pláži. Financování nové stavby za 130 milionů korun přitom stále vyšetřuje policie. Zajímá ji mimo jiné, zda radnice neplatila i za neodvedené práce.

Architekt Miloš Tempír u nového krytého bazénu v Zábřehu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Původní krytý bazén ze 70. let musela radnice před několika lety uzavřít kvůli havarijnímu stavu. Nový město postavilo i přesto, že naprostou většinu ze 130 milionů hradilo ze své kasy. Stát přispěl 15 milionů a kraj přidal 7.

"Bohužel jsme se nedostali do žádného dotačního programu. Musím ale říct, že na stavbu jsme využili úspory města z předchozích let, takže jsme Zábřeh nijak nezadlužili," řekl starosta města Zdeněk Kolář.

Městu hrozí, že nebude mít peníze na provoz

Přesto jeho provoz vyhlíží problematicky. Místostarosta Lubomír Sommer totiž upozornil, že město má vyčerpané všechny rezervy a zřejmě nenajde v napjatém rozpočtu 5 milionů na krytí roční provozní ztráty. "Může se stát, že budeme mít nejmodernější plavecké sportoviště v regionu, které bude brzy zavřené."

Financování areálu navíc prověřuje policie pro podezření na neoprávněné čerpání peněz na stavbu. Šetří, zda radnice neplatila i práce, které nikdy nebyly provedené. Začátkem září proto na radnici přijeli detektivové a zabavili množství dokumentů.

Starosta Kolář ale věří, že se stavba nijak nezpozdí. "Na radnici je při toku financí třístupňová kontrola. Nemyslím, že by mohlo dojít k nějaké závažné chybě. Policie ale musí udání prošetřit."

Řemeslníci dokončují dlažbu v hale krytého bazénu v Zábřehu.

Řemeslníci dokončují dlažbu v hale krytého bazénu.

Pětadvacetimetrový bazén je celý z nerezu. Oproti dřívějšímu je o dva a půl metru širší. "Tím jsou širší také jednotlivé dráhy. Lidé tak mohou bez problémů plavat ve dráze proti sobě," vysvětlil architekt Miloš Tempír, který stavbu navrhl.

Voda má podle něj představovat mořskou hladinu přecházející na břehu v písečné pláže. Zeleně obložené sezení po bocích představuje kapradí. Šachovnice na sloupech představuje cíl cesty," popsal Tempír.

Solární panely a UV lampy ano, tobogan nikoliv

Technologie umožňuje spořit energii. "Na střeše jsou solární panely, k dispozici jsou tepelná čerpadla, takže teprve ve chvíli, kdy nebudou stačit, se zapojí plynová kotelna," řekl autor. Moderně je řešená i desinfekce vody pomocí speciální UV lampy. Ta umožní výrazně snížit množství chlóru.

"V bazénu tak bude jen asi třetina chlóru než při klasické desinfekci," uvedl Tempír. Uvnitř je také whirlpool a sauna. Chybí ale dětský bazén s atrakcemi včetně toboganu. "Ty máme v plánu až v druhé etapě, pro kterou jsou nachystané základy. Kvůli vysokým nákladům ji ale zastupitelstvo neodsouhlasilo," řekl zábřežský starosta.

Architekt Miloš Tempír u venkovního bazénu v Zábřehu, nad jehož provozem zatím visí otazník.

Architekt Miloš Tempír u venkovního bazénu, nad jehož provozem zatím visí otazník.

Problém je také s venkovním areálem. Nad jeho provozem v příštím roce visí otazník. Na propojení s jednotným systémem ohřevu a filtrace vody městu chybí 12 milionů korun.

"Systém je dimenzovaný i na venkovní areál. Pokud ten nebude fungovat, bude nevyužitý. Přitom ohřev vody umožňuje výrazně prodloužit letní sezonu," upozornil Tempír.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Věž ukrývala poselství z roku 1962, včetně dopisu pro budoucí pionýry

Jeden z dokumentů objevený v pozlacené báni z vrcholku hlavní věže olomoucké...

V roce 2000 pro vás bude samozřejmostí člověk na Měsíci, byli před šestapadesáti lety přesvědčeni olomoučtí pionýři při...

Jedna klíčová postava pro mě velmi nečekaně zemřela, přiznává spisovatelka

Přerovská spisovatelka a mluvčí zdejší radnice Lenka Chalupová. (podzim 2018)

V pořadí už osmou knihu vydává přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Rodinné drama Liščí tanec se stejně jako čtyři...

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Najdete na iDNES.cz