Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začal nový boj o Šantovka Tower, firma žádá klíčové územní rozhodnutí

  17:38aktualizováno  17:38
Boj o vztyčení třetího olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower, jehož stavbu od začátku provázejí komplikace, začal podle informací MF DNES nanovo. Firma se nevzdala a požádala o klíčové územní rozhodnutí.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Letos v lednu plány společnosti SMC Development na vybudování pětasedmdesát metrů vysoké budovy nedaleko centra města zkomplikovalo rozhodnutí krajského úřadu.

Ten po stížnosti Národního památkového ústavu (NPÚ) ohledně Šantovka Tower zrušil souhlasné stanovisko památkářů olomouckého magistrátu.

Fotogalerie

Firma se ovšem nevzdala. Minulý týden požádala o klíčové územní rozhodnutí. Získá-li ho, může už začít usilovat přímo o stavební povolení.

Je však důležitou otázkou, zda to vůbec stihne. Čas má jen do poloviny letošního léta či nejpozději do začátku září, kdy by již olomoučtí zastupitelé mohli schválit nový územní plán. A ten vybudování nových výškových staveb v Olomouci zapovídá.

Další překážkou by pro Šantovka Tower mohl opět být i olomoucký NPÚ, který k ní musí znovu vydat odborné stanovisko. A byť bude hotové až na začátku června, už nyní ředitel NPÚ František Chupík nevylučuje, že památkáři budou stejně jako vloni v dubnu opět proti.

Richard Morávek, předseda představenstva SMC Development, odmítl vývoj ohledně Šantovka Tower jakkoli komentovat.

Na magistrátu se plány věžáku, který má stát nedaleko nové nákupní Galerie Šantovka, znovu vrátily do hry na konci letošního dubna. Investor požádal radniční památkáře o vydání závazného odborného stanoviska. Další úředníci pak řeší jeho žádost o povolení výjimky, která se má týkat vzdáleností mezi stavbami.

Od začátku stavby dělí společnost jedno územní rozhodnutí

Zásadní zlom však podle informací MF DNES přišel v úterý 13. května, kdy stavitelé Šantovka Tower požádali o územní rozhodnutí. Získají-li ho, dělí je od prvního kopnutí do země už jen zisk stavebního povolení.

Šantovka Tower

Nová olomoucká dominanta Šantovka Tower má coby třetí a zároveň i nejvyšší moderní olomoucký věžák měřit celých pětasedmdesát metrů. Stát má nedaleko centra města, v blízkosti nové olomoucké nákupní Galerie Šantovka. Uvnitř by mělo být dvaadvacet pater se zhruba osmdesáti byty. Předběžné vyčíslení nákladů se pohybuje kolem 400 milionů korun. Přesné datum začátku stavby prozatím není známo, vybudování Šantovka Tower by ovšem podle dřívějších informací investora mělo zabrat zhruba rok a půl. Nyní se firma, která za věžákem stojí, znovu snaží získat územní rozhodnutí a následně i stavební povolení.

Po několika měsících se tak Šantovka Tower znovu vrátila na stůl i památkářům z olomouckého pracoviště NPÚ. Právě ti jí už loni v dubnu ve svém odborném stanovisku řekli jasné ne.

"Protože tato stavba nedoznala téměř žádných změn, předpokládám, že i naše stanovisko nebude příliš odlišné," podotýká šéf olomouckého NPÚ Chupík.

O stavební povolení společnost SMC Development usilovala už dříve, komplikace přišly letos v lednu. Pro Šantovka Tower nejprve vše vypadalo nadějně. Navzdory nesouhlasnému stanovisku památkářů z NPÚ bylo oddělení památkové péče na magistrátu pro - právě jeho úředníci zde mají větší váhu. NPÚ si ovšem stěžoval na krajském úřadě, který mu dal za pravdu.

Tehdejší souhlas památkářů z magistrátu byl totiž podle krajských úředníků v rozporu se správním řádem a zákonem o státní památkové péči.

"Jako příklad lze uvést špatnou identifikaci pozemků, na kterých má stavba stát, dále neplatnou plnou moc pro zástupce investora nebo nedostatečné odůvodnění či neodůvodnění přijatých závěrů," shrnula tehdy tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

"Celé řízení se tím vrací na začátek, takže pokud bude investor chtít znovu jednat o stavbě výškové budovy Šantovka Tower, tak musí znovu podat žádost. Krajský úřad ale neřešil otázku, zda vybudování dané výškové stavby naruší či nenaruší historické panorama města Olomouce a zda je či není v souladu s památkovými zájmy," dodala v lednu Kamila Navrátilová.

Nový územní plán změní podmínky

A právě teď je toto nové řízení spojené se sbíráním důležitých razítek pro zisk územního rozhodnutí a následně i stavebního povolení v plném proudu. Čas má ovšem investor nového mrakodrapu za zhruba 400 milionů korun jen do okamžiku, kdy v Olomouci začne platit nový územní plán.

Ten už na pokyn ministerstva kultury vybudování nových věžáků v centru města zakazuje. Stavební povolení proto SMC Development musí získat ještě v době, kdy platí stávající plán.

Rozhodující tak bude jednání místních zastupitelů, kteří budou nový územní plán schvalovat. V současné době se na něm stále pracuje, radniční úředníci vyhodnocují došlé námitky a připomínky. Vše se ale již blíží do finále.

Podle exprimátora a nynějšího poslance a zároveň i olomouckého radního Martina Novotného, který na přípravu územního plánu dohlíží, mohou zastupitelé plán schvalovat buď kolem přelomu července a srpna, anebo hned na začátku září.

"Záleží to na tom, zda se nám v létě podaří pro jednání zastupitelů najít termín. Je možné, že zjistíme, že polovina z nich má v tu dobu dovolenou, a tak vhodné datum nenajdeme. Druhou možností je termín hned v prvních dnech měsíce září. To je ta nejzazší možnost, kdy by to jednání bylo už zcela určitě," přibližuje Novotný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz