Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za loupež v masce King Konga hrozí 12 let. Dodnes se třesu, líčí prodavačka

  12:33aktualizováno  12:33
Lupiči s revolverem v ruce a v maskách na obličeji přepadli loni v březnu zlatnictví v centru Olomouce. Sebrali šperky za více než dva miliony. Teď za to před krajským soudem stanuli Štefan Bohumel a Jaroslav Šrom. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Oba mladí obžalovaní odmítli vypovídat.

Před senátem Krajského soudu v Olomouci stanuli Štefan Bohumel (vlevo) a Jaroslav Šrom (vpravo) obžalovaní z loupežného přepadení v olomouckém zlatnictví. | foto: ČTK

Mladíci ve věku kolem pětadvaceti let podle obžaloby vyloupili olomoucké zlatnictví ve Vídeňské ulici 28. března 2013 před pátou hodinou odpoledne. Prodavačku, která u soudu rovněž vypovídala, jeden z nich se zbraní v ruce zatlačil do vedlejší místnosti.

„Přinutili ji, aby si lehla na zem. Obžalovaný Šrom mířil revolverem na prodavačku a na další přítomnou ženu. Obžalovaný Bohumel současně odcizil z prodejny zlaté náramky a řetízky,“ doplnila státní zástupkyně.

Svoji ztrátu majitelé šperků po přepadení vyčíslili bezmála na dva a půl milionu korun. Dvojice lupičů podle žalobkyně uprchla na Slovensko, kde část lupu prodali. Zmocněnec zlatnictví přímo u soudu konečnou škodu upřesnil na milion a sedm set tisíc. Jde o hodnotu zboží, které se už do zlatnictví nevrátilo.

Část uloupených šperků se podařilo zachránit poté, co mladíky zhruba po dvou týdnech od přepadení zatkli slovenští policisté.

Ještě na Slovensku mladíci při vyšetřování vypovídali, v České republice však už mlčí. V prvních minutách pondělního soudního jednání se však zdálo, že Šrom toto pravidlo poruší. S tím, že chce něco říct, vstal z lavice obžalovaných, Bohumel se na něj překvapeně podíval.

Byly to ale plané naděje. „Nebudu vypovídat k samotné loupeži, chci ale poukázat na to, jak probíhaly výslechy ve Slovenské republice,“ začal u pultíku pro svědky souzený mladík.

Soudce Vladimír Hendrych ho ovšem upozornil, že výpovědi ze Slovenska nejsou v procesu u olomouckého soudu použitelné jako důkaz.

„Aha, tak to nemá cenu,“ zareagoval Šrom a vrátil se k Bohumelovi.

Lupič držel ženy v prodejně se zbraní v ruce

Posléze se u soudu v roli svědka objevila přepadená prodavačka, která ve vyloupeném zlatnictví pracuje od roku 1995. Několikrát se soudu svěřila, že se při loupeži hrozně bála o život. Přepadení zažila poprvé v životě.

„Vtrhl maskovaný člověk. Křičel ‚přepadení‘, přeskočil pult a hned byl u mě. Byla jsem v šoku. Ukazoval mi, ať jdu do vedlejší místnosti. Pořád jsem ale stála, tak mě udeřil a odhodil do vedlejší místnosti, kde byla paní majitelka,“ popsala žena.

Poté si vybavila, že opět cinkly dveře obchodu. Slyšela, jak někdo v pultu otevírá jednotlivé zásuvky se šperky. Poté lupič, který v místnosti zbraní držel obě ženy v šachu, odběhl.

„Byl to takový moment, že člověk ani nestačil zmáčknout bezpečnostní tlačítko. Zmizelo celkem zboží z devíti plat. Ještě teď se člověk třese, když o tom mluví,“ vylíčila žena.

Loupežné přepadení v ní stále vyvolává emoce. Před nedávnem ji rozrušilo, když v papírnictví narazila na masku King Konga, kterou měl lupič podle policie nasazenou.

„Musela jsem odejít, úplně jsem se třásla,“ svěřila se prodavačka.

Vypovídala i přítelkyně jednoho z lupičů

Její výpovědí skončila dopolední část jednání. Odpoledne před soudem v roli svědkyně stanula bývalá Šromova přítelkyně. S oběma obžalovanými byla na Slovensku v době jejich zatčení. Vypovídala velmi neochotně. Až po upozornění soudce, že jí za nepravdivé svědectví hrozí potrestání, uvedla, že se při cestě na Slovensko dozvěděla, že tam mladíci jedou prodávat šperky.

„Viděla jsem to zlato. Byly to řetízky a náramky. Nebylo mi řečeno, odkud je,“ trvala na svém mladá žena. Při opakovaných dotazech soudce vždy potvrdila, že jí nyní souzení muži o případném vyloupení olomouckého zlatnictví neřekli.

Po ní vypovídala majitelka zlatnictví, v hlavních bodech se shodla se svou prodavačkou.

„Chtěli jsme na to už zapomenout, protože stále pracujeme v prostředí, kde se to stalo. I teď, když na někom vidím nějakou masku, třeba i na dítěti, tak mi není úplně dobře,“ doplnila majitelka zlatnictví.

Původně se soud měl přepadení olomouckého zlatnictví věnovat i v úterý. Kvůli čekání na vypracování znaleckého posudku však musel ze svého programu projednávání tohoto případu vyškrtnout. Vrátí se k němu na začátku září.

Autor:Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

VIDEO: Policie hledá svědky rvačky, mladík postrádá hodinky za sto tisíc

Záběr z kamery zachycující hledaného muže podezřelého napadení.

Olomoučtí policisté už několik týdnů vyšetřují rvačku, při které útočník údajně napadl dva muže. Z běžných případů...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Najdete na iDNES.cz