Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ves má místo bytů obří dluhy. Na pomoc čeká marně, šetří i na osvětlení

  • 14
Měla to být vesnice, ve které bude stát za to strávit stáří. Místo toho jsou dnes Turovice na Přerovsku obcí, kde není snadné žít ani jako mladý. Obec se dvěma sty obyvatel dluží státu kvůli nepovedené stavbě domova pro seniory skoro 90 milionů korun.

Obec má zastavený majetek, peníze nejsou ani na běžnou údržbu, natož na rozvoj. Téměř každé z možných řešení pomoci se už rozplynulo a v nedohlednu je i zatím to poslední - novela zákona o insolvenci, která by umožnila vyhlásit úpadek také obcím. Turovice proto končí v dražbě.

„Nemáme jiné východisko. Majetek máme zastavený, nechtějí nám odpustit penalizaci, zákon o oddlužení obcí také ještě není. Světlo naděje je hrozně v dálce,“ lituje starosta Turovic Pavel Baďura.

Rozestavěný domov pro seniory s okolními pozemky se poprvé dražil už v polovině července, ale bezúspěšně. S každým dalším kolem dražby přitom cena nemovitostí klesá.

Do stavby dvaapadesáti chráněných bytů se malá obec na Přerovsku pustila před deseti lety. V letech 2006-2007 čerpala na projekt dotaci 44,5 milionu korun.

Po dvou letech ale stavební firma, která měla zakázku na starosti, odstoupila od smlouvy o dílo a objekt zůstal nedokončený. Protože nedodržela termíny, musela obec nejen vrátit celou dotaci, ale také stejnou sumu zaplatit jako penále.

Svítí jen každá druhá lampa, trávu sečou brigádníci

Turovice, které mají roční rozpočet dva miliony, dnes splácí 800 tisíc korun ročně a na jejich hospodaření dohlíží finanční úřad. Po Bublavě na Sokolovsku a Pramenech na Chebsku tak patří ke třem nejzadluženějším vesnicím v Česku. Musela proto zavést tvrdá úsporná opatření, například v noci v ulicích svítí jen každá druhá lampa a údržbu jako je sečení trávy řeší ves brigádnicky.

I kdyby ale obec každý rok ušetřila polovinu rozpočtu a domov pro seniory prodala v dražbě za požadovaných 31 milionů korun, dohledu finančního úřadu a splácení dluhu by se nevyhnula dalších 60 let.

Spor se stavební firmou po osmi letech strávených v soudních síních zástupci obce prohráli, ztroskotaly i opakované žádosti o prominutí pokuty. Nepomohla ani intervence přerovské senátorky Jitky Seitlové.

„Možnost prominutí penále, o kterou jsem žádala v březnu loňského roku ministerstvo financí, je bohužel uplynutím řady let od vydání platebního výměru obci zcela vyloučena,“ tvrdí politička.

Záchrana je ze všech stran v nedohlednu

Řešením patové situace Turovic by podle Jitky Seitlové byla novela insolvenčního zákona, která by obcím umožnila vyhlásit úpadek. Jak připomněla, ministerstvo financí se touto možností zabývá už od roku 2010.

„Řešit úpadek územních samosprávných celků doporučila Legislativní rada vlády i příslušný výbor Sněmovny. Současná vláda uložila ministerstvům financí a spravedlnosti předložit návrh zákona umožňujícího úpadek obce nebo kraje do konce loňského června. Na můj dotaz odpovědělo ministerstvo financí, že zatím marně žádá ministerstvo spravedlnosti o předložení jejich návrhu,“ vysvětluje Seitlová.

„Insolvenční zákon spadá pod ministerstvo spravedlnosti. V roce 2014 mu vláda svým usnesením uložila připravit novelu tohoto zákona, která by řešila úpadek obcí. Ministerstvo spravedlnosti však tuto úpravu podle našich informací zatím nepřipravuje,“ upřesňuje mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Starosta Turovic Baďura stále doufá, že se najde investor, který by rozestavěný domov pro seniory odkoupil a dokončil.

„Stačilo by asi dvacet milionů, aby stavba byla hotová. To, aby se tam mohli nastěhovat lidi, je otázka zhruba půl roku. Nebyla by to prodělečná investice, když jsme si dělali průzkum, zájem o bydlení v domově byl velký,“ popisuje Baďura. Ideální by podle něj bylo, kdyby měl o domov zájem Olomoucký kraj. Ten se však do koupi nehrne.

„Poslední jednání s představiteli obce se na olomouckém hejtmanství uskutečnilo začátkem roku 2015 s tím, že kraj nemůže budovu převzít ani dostavět, protože probíhá soudní spor mezi stavební firmou a obcí a budova byla rovněž zastavěna finančnímu úřadu. Od té doby nikdo z obce vedení kraje nekontaktoval,“ říká krajská mluvčí Kamila Navrátilová.