Fotbalový klub Sigma Olomouc měl kvůli prodeji piva fanouškům problém s vyhláškou o zákazu pití v centru Olomouce. (Ilustrační snímek)

Fotbalový klub Sigma Olomouc měl kvůli prodeji piva fanouškům problém s vyhláškou o zákazu pití v centru Olomouce. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Suchý zákon vydala Olomouc kvůli opilcům, ohrožuje i pivo na fotbale

  • 7
Přijdou fotbaloví fandové o požitek dát si během zápasu pivo? Pokud narazí na nekompromisního strážníka, možné to je. Požívání alkoholu na veřejnosti v centru města totiž zakazuje vyhláška. Vznikla kvůli opilým bezdomovcům, ale teoreticky se vztahuje na každého.

Olomoucká vyhláška proti pití alkoholu na veřejnosti funguje v rukou místních strážníků jako dvousečná zbraň. Vedle opilých bezdomovců a žebráků, kteří obtěžují okolí, dopadá tvrdě i na ty, proti nimž původně vůbec nebyla namířena.

Přesvědčili se o tom i pořadatelé ze Sigmy Olomouc. Kvůli dalším případům se o využití tohoto předpisu zajímá i primátor Martin Novotný.

"Mám občas signály, že se objevují diskutabilní situace. Není to zatím nic masového, ale měli bychom to s městskou policií řešit a nastavit základní laťku," přemítá Novotný nad využitím vyhlášky, která od začátku roku v Olomouci na veřejných prostranstvích památkové rezervace a v okolí škol, zastávek hromadné dopravy či dětských hřišť zakazuje pití alkoholu a žebrání.

Olomoucké zastupitelstvo ji vloni na podzim schválilo vcelku jednoznačně, hlasovali pro ni koaliční zastupitelé i řada opozičních politiků.

Ruku zvedl například i Radim Schubert z ODS. "Nepatřil jsem sice k těm, kteří by po takové vyhlášce volali, ale nakonec jsem hlasoval pro. Přesvědčil mne ředitel městské policie Pavel Skalický, který na jednání našeho klubu zastupitelů ujišťoval, že vyhláška bude sloužit pouze jako nástroj, s jehož pomocí si strážníci budou moci poradit s opilými žebráky a bezdomovci, kteří ve městě obtěžují lidi," řekl MF DNES Schubert.

Strážníci tvrdí, že vyhláška platí pro všechny

Praxe je však jiná. Své o tom mimo jiné ví i zástupci fotbalové Sigmy Olomouc. S vyhláškou se střetli v poločase březnového zápasu s Libercem. Strážníkům se u Androva stadionu nelíbil jejich stánek s pivem. Jeho zavření jim museli pořadatelé dlouze rozmlouvat.

"Nevím o tom, že sankce spojené s touto vyhláškou byly využity nepřiměřeným způsobem. Pokud ano, je otázkou, proč se to stalo. Já o takovém případu nevím, pro mě by to bylo něco nového. S tímhle v Olomouci nemáme problém," uvedl ředitel městské policie Skalický.

Zdůrazňuje, že vyhláška platí pro všechny. Strážník se ovšem na místě může rozhodnout, zda za její porušení udělí pokutu, či vše vyřeší pouze domluvou.

Schubertovi se současné prosazování protialkoholní vyhlášky nelíbí. "Chtěli jsme, aby strážníci měli v ruce nástroj, který jim pomůže proti žebrákům a opilcům, ale rozhodně ne pomůcku, se kterou by mohli peskovat každého stánkaře při fotbale nebo diváka, který si u stadionu nese pivo. V takovém případě bych pro ni rozhodně nikdy nehlasoval," zlobí se zastupitel.

O případy, kdy olomoučtí strážníci protialkoholní vyhlášku použili, se tak zajímá primátor Novotný. V červnu by vše mohli posoudit i zastupitelé. "Chci sledovat její faktický dopad. Koncem května bych chtěl mít připravený materiál, jenž vyhodnotí první půlrok její platnosti. Na jeho základě si upřesníme, kdy se chovat tvrději a kdy benevolentněji," dodává Novotný.

První změny se ve využití vyhlášky objevují už teď. Podle vyjádření zástupců olomouckého fotbalového klubu ihned po březnovém incidentu požádala Sigma radnici o výjimku. Nyní už mají pro všechna zbývající utkání sezony stánek s pivem u stadionu povolený.

Také Schubert chce, aby si město s městskou policií vyjasnilo, jak "prohibiční" vyhláška bude dál fungovat. "Je na čase se s jejím vedením sejít, poslechnout si jejich zkušenosti s prosazováním vyhlášky a připravit varianty, jak pravidla upřesnit. Ovšem za sebe mohu říci, že si dokážu představit i to, že pokud bychom nenašli nějaké rozumné řešení, tak že by se vyhláška opět zrušila," uzavírá zastupitel.

,