Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kozlovice zákazem kamionů naštvaly sousedy, řidiči teď jezdí přes ně

  6:57aktualizováno  6:57
Když si přerovská místní část Kozlovice nedávno vymohla zákaz průjezdu kamionů, které se tudy vyhýbaly mýtu, tamní lidé si oddechli. „Zatopili“ však sousedům. Řidiči si totiž začali krátit cestu přes ně. Postižené obce teď chtějí peticí prosadit úplný zákaz kamionů na silnicích 2. a 3. třídy.

Těžké kamiony už přes Kozlovice nesmí (na snímku směrová značka u Prosenic), ty ale jen začaly jezdit přes sousední obce, což rozzlobilo tamní obyvatele. | foto: Martin Pjentak, 5plus2.cz

„Potíže s nákladními automobily jsme měli vždycky. Ale namíchlo nás, když si Přerov a Kozlovice vymohly zákaz průjezdu těžkých kamionů. Většina z nich pak začala jezdit po trase Želátovice, Tučín, Pavlovice. Prakticky tak přehodily problém na jiné obce,“ stěžuje si starosta Tučína Jiří Řezníček.

Naráží tím na situaci, která nastala v druhé polovině června, když se přerovskému magistrátu podařilo prosadit omezení průjezdu vozidel nad 12 tun místní částí Přerova Kozlovice. Řidiči si tudy často krátili cestu z hlavního tahu z Lipníku nad Bečvou směrem na Zlín.

Nákladní auta, která teď u Prosenic nesmí odbočovat na Grymov a Kozlovice, ale nezůstala na silnici první třídy, kam patří. Našla si opět cestu přes malé obce.

„Nám teď jezdí kamiony i po silnici, kde je zákaz vozidel nad 3,5 tuny. Jakmile ji zničí, už nám ji nikdo neopraví,“ popisuje jeden z problémů tučínský starosta. Obec nejčastěji křižují kamiony mířící na skládku nebezpečného odpadu do Hradčan, do kamenolomu Podhůra, ale také auta, která se chtějí vyhnout placení mýtného.

Obce chtějí vybojovat zákaz kamionů na silnicích nižší třídy...

Stejně jako další postižené obce se tak i v Tučíně připojili k petici, která požaduje plošný zákaz kamionů na silnicích nižší třídy.

„Petici jsme vyvěsili na obecním úřadě a připojit se mohl každý. Doufáme, že se podaří podobný zákaz prosadit, je to naše naděje,“ dodává starosta.

Rozzlobení jsou také obyvatelé obce Sušice. „Před pár lety nám tu postavili průpich, aby se obec zbavila kamionů z lomu. Jenomže co začalo platit omezení v Kozlovicích, začala nám auta jezdit přes obec, a je to horší než předtím,“ říká starosta Josef Krátký.

Místní lidé si teď často stěžují na hluk, který doprava způsobuje. Není to ale jediný problém.

„Jsou to velká auta, a když se na úzké cestě navzájem vyhýbají, zůstávají po nich utržené krajnice. Máme zničené cesty i jejich okolí. Jezdí navíc i o sobotách od pěti hodin od rána. U nás na horním konci, kde bydlím, se kvůli tomu ani nedá otevřít okno,“ zlobí se Krátký.

...dalším možným řešením by mohlo být celoplošné mýtné

Nárůst dopravy zaznamenali i jinde. „Je to logické. Když auta nemohou jezdit přes Kozlovice, jezdí od Radslavic přes Pavlovice, Tučín a Želatovice,“ říká starosta Želatovic Zdeněk Dorazil. Silnice v malých obcích přitom nejsou na takovou zátěž stavěné.

„Pár měsíců poté, co nám opravili cestu, už v ní byly vidět vytlačené koleje,“ popisuje Dorazil. Stejně jako většina dalších starostů i on se domnívá, že ideálním řešením by bylo zpoplatnění silnic druhé a třetí třídy.

„Systém je špatně nastavený. Správně by měly kamiony jezdit přes Lýsky do Přerova, ale protože všichni šetří a nechtějí platit mýtné, hledají objízdné trasy jinudy. Mýtné brány sice přinášejí do státní kasy peníze, je však otázkou, zda opravy poničených vedlejších cest nestojí více,“ přemítá Dorazil.

„Když budou zpoplatněny všechny silnice, budou kamiony jezdit tam, kde mají. Je to jediné možné řešení,“ míní také Jiří Řezníček z Tučína.

Část řidičů kamionů jezdí i skrz zakázanou trasu

Paradoxně ani na trase, kde začal v červnu platit zákaz pro vozidla nad 12 tun, si lidé úplně neoddychli. Ne všichni řidiči totiž berou omezení v potaz.

„Hned ze začátku se často stávalo, že šoféři na zákaz nedbali. Byly na to stížnosti od místních, upozorňovali, že se tak děje zejména v noci,“ říká prosenický starosta Otakar Dokoupil.

Sám byl svědkem, jak některé kamiony navzdory zákazové značce odbočily na Kozlovice a Grygov.

„Projely i zákazovou značkou u grygovského mostu, mám to dokonce vyfocené. Chyba je asi v tom, že v době, kdy začalo omezení platit, si to policisté neohlídali,“ míní Dokoupil.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

Najdete na iDNES.cz