Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři vesnice potěšila uzavírka, ochrání je před stovkami kamionů

  16:03aktualizováno  16:03
Uzavírky většinou lidé nesou s nelibostí, obyvatelům tří obcí na Přerovsku však přinese úlevu. A to od kamionů, které brázdí vesnické cesty, aby se vyhnuly mýtným branám. Obce prosazují stálý zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun, zatím však neúspěšně. Jeho funkci teď na tři měsíce aspoň zčásti plní oprava silnice.

Tři vesnice na Přerovsku paradoxně potěšila uzavírka, na tři měsíce je totiž ochrání před stovkami kamionů, které se přes ně denně vyhýbají mýtu. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Tučínu, Želatovicím a Pavlovicím u Přerova uleví uzavírka kvůli opravám silnice v nedalekých Dřevohosticích.

„Díky uzavírce v Dřevohosticích se teď u Želatovic objevily značky zákazu vjezdu vozidel nad 12 tun, ale je to bohužel jen dočasné opatření,“ popsal starosta Tučína Jiří Řezníček.

Omezení platí od začátku června, zatím dle něj kýžené výsledky nese jen zčásti.

„Řidiči kamionů značení nerespektují, stále tudy jezdí,“ podotkl Řezníček.

Dle starosty Želatovic Zdeňka Dorazila se má situace zlepšit. „Chyba je v tom, že šoféři nedostanou včas vědět, že našim směrem nemohou jet. Problém vznikl tím, že dodavatelská firma, která měla značení zajistit, odstoupila a dostatečně neinformovala společnost, která ji zastoupila. Značení je tedy špatně udělané. Před pár dny jsme měli jednání na dopravním inspektorátu, který co nejdříve zajistí nápravu,“ informoval Dorazil.

Nyní by tak podle něj bylo nespravedlivé řidiče kamionů trestat za to, že obcemi projíždějí.

„Není jejich chyba, že nebyli včas upozorněni, kudy nemohou jezdit. Poté, co budou značky v pořádku, by však policie měla dohlédnout na to, aby řidiči zákaz dodržovali,“ doplnil želatovický starosta.

Jedny vesnice kamiony vyhnaly, jiné na to doplatily

Problém s vysokým počtem projíždějících kamionů v dotčených obcích nastal ve chvíli, kdy začal platit zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun od Prosenic na Kozlovice. Zatímco v Prosenicích a Kozlovicích se lidem ulevilo, kamiony místo toho, aby se vrátily na silnice vyšších tříd, si našly novou zkratku.

„Potíže jsme tu měli vždycky. Ale namíchlo nás, když si Přerov a Kozlovice vymohly zákaz průjezdu těžkých kamionů. Většina z nich pak začala jezdit po trase Želatovice, Tučín, Pavlovice. Prakticky tak přehodily problém na jiné obce,“ popsal loni v létě starosta Tučína Řezníček.

Jeho obcí tak denně projede okolo dvou až tří stovek kamionů. „Přitom se jedná o silnice, které na takovou zátěž nejsou stavěné. Nemají vhodné podloží ani šířku, dva kamiony se tu prakticky nemají jak vyhnout,“ vysvětlil Řezníček.

Obce se tak pokusily prosadit stejný zákaz vjezdu kamionů jako v Kozlovicích a Prosenicích. Narazily však u příslušných úřadů v Přerově a Lipníku nad Bečvou. V Přerově vydal magistrát původně záporné vyjádření zejména proto, že se bál, že by kamiony zatížily po zákazu ulice města. Obce se odvolaly a čekají na nové rozhodnutí.

„Zatím jsme od Přerova dostali písemné vyjádření, že musí nejprve vyhodnotit dopady, jaké by městu zákaz průjezdu kamionů našimi obcemi přinesl,“ uvedl Řezníček.

To potvrdila i mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. „Celá věc se teprve bude projednávat, zatím vyhodnocujeme, co by zákaz pro Přerov znamenal,“ sdělila.

Kraj se za trojici vesnic postavil a nabídl jim pomoc

Pomocnou ruku zatím obce našly u Olomouckého kraje. „Správa silnic Olomouckého kraje, která je účastníkem předmětných správních řízení, dala obcím doporučující stanovisko a souhlasila s omezením dopravy nad 12 tun přes uvedené obce,“ informovala mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová.

Připomněla také, že kraj obcím poskytl poradenství, jak postupovat. „Žádosti obce podaly na Městský úřad Lipník nad Bečvou a magistrát Přerova, kteří jsou příslušnými správními orgány. Řízení v současné době probíhají. Krajský úřad je odvolacím orgánem,“ sdělila mluvčí.

„Je jasné, že v Přerově a Lipníku vědí, že v případě zákazu by vozidla jezdila přes jejich města. Ale to není náš problém, základem všeho je, že by tento druh dopravy neměl jezdit po silnicích třetí třídy, které máme u nás, ale po první a druhé třídě, které jsou k tomu určeny,“ okomentoval před časem pavlovický starosta Vlastimil Bia.

Obce doufají, že se jim dlouhodobý zákaz podaří prosadit. „Pokud nevyjde, uvažujeme o dalších variantách, například že se obrátíme přímo na ministerstvo dopravy nebo na veřejného ochránce práv,“ nastínil další postup Řezníček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Lídr KDU-ČSL pro komunální volby 2018 v Olomouci Ladislav Šnevajs.

Od roku 2006 je nynější lídr lidovců Ladislav Šnevajs náměstkem olomouckého primátora. Předpokládá však, že je to letos...

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz