Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Papírna, motory či kola. Řada firem Olomouckého kraje má zakázek dost

  10:03aktualizováno  10:03
Situace v průmyslu je stále nejistá a důležitou otázkou pro obyvatele Olomouckého kraje tak je, jak se bude místním podnikům letos dařit. Firmy už alespoň zčásti vědí, jak se bude rok vyvíjet. Rozhodující je totiž získávání zakázek a velké podniky už je mají nasmlouvané.

Mezi firmy z Olomouckého kraje, které zatím vidí letošní rok dobře, patří i mohelnický Siemens. Dodá motory například do Německa, Dánska či holandské firmě, která je využívá na ropných plošinách. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Zdaleka nejlukrativnější jednorázovou zakázku získala společnost Papcel Litovel. Podnik vyrábějící kompletní papírenské technologie postaví v Bělorusku papírnu za téměř dvě miliardy korun. Díky této expanzi Papcelu v příštím roce rapidně narostou tržby.

"Bylo velmi obtížné kontrakt získat. Pro nás to znamená vytížení kapacit v konstrukci a ve výrobě na celý rok," uvedl generální ředitel společnosti David Dostál. Firma podle něj přijme dalších třicet lidí, aby zvládla vedle ostatních také tuto mamutí zakázku. Celkový stav se tak navýší na skoro 300 zaměstnanců.

"V zaměstnanosti se dostaneme prakticky na předkrizovou úroveň," podotkl šéf Papcelu. Mamutí zakázka ponese prospěch jak letos, tak ještě i v příštím roce. Letos tržby Papcelu překročí díky ní jednu miliardu a v příštím roce se dostanou dokonce na 1,7 miliardy korun. Papírnu uvede do provozu v lednu 2015. Obří zakázka má navíc velký ohlas v odborných kruzích.

"Sám vím z podnikání, jak obtížné je získat jakoukoli zakázku, a u tendrů za miliardy je to obtížné dvojnásob. Papcelu je třeba k takovému úspěchu gratulovat. Je to důkaz velké technické vyspělosti firmy," uvedl šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Motory ze Siemensu budou na větrnících i ropných plošinách

A dobrý rok očekává i mohelnický Siemens patřící k předním světovým výrobcům elektromotorů, který má řadu lukrativních zakázek.

 "Například je to dodávka elektromotorů pro výrobu větrných elektráren do Dánska. Další zajímavou zakázkou je dodávka motorů pro holandskou společnost, která aplikace našich motorů využívá zejména na ropných plošinách," popsal ředitel mohelnického Siemensu Pavel Pěnička.

"Do třetice pak jistě stojí za pozornost objem elektromotorů, které putují k našim německým sousedům. Tato zakázka je z našeho pohledu výjimečná tím, že jde o motory z nově vyvinuté řady s extrémně vysokou účinností," dodal s tím, že tyto a řada jiných zakázek udrží zaměstnanost.

Meopta jedná o lukrativních zakázkách doma i v zahraničí

Také největší zaměstnavatel v regionu Meopta Přerov má rozjednaných hned několik velmi lukrativních zakázek. Firma čeká růst prodeje špičkové sportovní optiky, jako jsou sportovní dalekohledy a puškohledy.

"Příznivá odezva je jak v tuzemsku, tak v zahraničí," uvedl ředitel společnosti Vítězslav Moťka. V oblasti vojenství si hodně slibuje od dodávek kompletů optiky pro útočné pušky. Slibně se podle něj vyvíjí také zakázky u dalších aplikací - pro digitální projekce nebo polovodičový průmysl.

"V letošním roce bychom se měli pohybovat v objemu zakázek na úrovni loňského roku, který byl pro nás velmi úspěšný, a stav zaměstnanců by se měl pohybovat jako dosud mezi 2 350 až 2 450 lidmi," doplnil Moťka.

Výrobce kol ze Zábřehu hlásí stoprocentní nárůst výroby

Počet zhruba osmi set zaměstnanců by si měl udržet také Pars Šumperk zabývající se komplexními modernizacemi kolejových vozidel.

"V průběhu roku 2013 doběhnou dvě velké zakázky pro České dráhy, a to dodávky řídících vozů a dodávky motorových vozů. Kromě toho aktuálně běží projekt modernizace osobních vozů a projekt oprav lokomotiv. Také jsme v rámci restrukturalizace výrobních kapacit skupiny ŠKODA převzali zakázky naší sesterské společnosti MOVO," přiblížila mluvčí firmy Michaela Linhartová.

A naplno jede nyní i zábřežský výrobce kol, firma Masterbike. "V lednu a v následujících měsících vyrobíme 7 až 8 tisíc kol měsíčně. Oproti loňskému podzimu jde o stoprocentní nárůst. Zakázkově jsme vytížení naplno do konce obchodního roku, který nám končí v červenci," sdělila ředitelka firmy Broňa Všetýčková.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Najdete na iDNES.cz