Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Obec roky zásobuje zakázkami firmu, v níž pracují synové a bratr starosty

  • 10
Roli takřka exkluzivního dodavatele mnoha řemeslných prací má pro obecní úřad v Drozdově na Šumpersku firma Radka Šína. Za deset let jde o více než dvě stovky zakázek v řádech statisíců ročně, obvykle bez výběrového řízení. Podle kritiků je za tím jediné, starostou je podnikatelův otec Vojtěch Šín.

„Z přehledu faktur je patrné, že zakázky jsou zadávány jiným subjektům výjimečně. Obec navíc není schopna doložit písemné podklady k zakázkám, s výjimkou smluv na zimní údržbu,“ říká Marek Polák, který starostovy kritiky zastupuje.

Firma Radka Šína přitom dostává zakázky už více než deset let, jen loni inkasovala od obce přes 600 tisíc. Sám podnikatel na tom nic špatného nevidí.

„Moje firma je stavebního zaměření, takže dělá zakázky stavebního charakteru. Když dostanu zakázku od obce, tak ji udělám podle zadání. Ostatně dělám takové zakázky i pro řadu dalších obcí, nejen pro Drozdov,“ reagoval Radek Šín.

Jeho otec a starosta Vojtěch Šín (KSČM) se MF DNES k zakázkám pro synovu firmu nevyjádřil. Otázky si sice vyžádal písemně, ani po několika týdnech na ně však neodpověděl a na telefonáty nereagoval.

Malé zakázky soutěžit nemusíme, vzkázala radnice kritikům

Oponentům však podle zákona o informacích odpovědět musel. „Musíme upozornit, že se vždy jednalo o zakázky malého rozsahu,“ stojí v dopise z radnice podepsaném přímo starostou.

Odkazuje tím na zákon o zadávání veřejných zakázek, podle kterého je skutečně nemusí obec soutěžit ani poptávat. V odpovědi kritikům radnice současně hájí zadávání prací firmě starostova syna: „Jde o místní firmu, která zaměstnává místní občany, zná dobře místní poměry a je obeznámená se stavem veškerého obecního majetku.“

Jenže kritiky taková odpověď spíš ještě více popudila. „Argument obce, že podnikatel Radek Šín zaměstnává místní občany, je třeba upřesnit. Zaměstnanci tohoto podnikatele jsou pouze jeho bratr, tedy druhý syn starosty, a strýc, tedy bratr starosty,“ reagoval Polák.

Starosta by měl předcházet podezření, říká expert

MF DNES se obrátila také na Svaz měst a obcí České republiky, podle kterého radnice v Drozdově skutečně zákon neporušuje.

„Nicméně je obvyklé, že samy obce si stanoví nižší hranici, kdy už musí poptávat více firem nebo soutěžit. Častá je hranice padesát nebo sto tisíc korun,“ uvedl zástupce ředitele legislativního a právního odboru Svazu měst a obcí ČR Zdeněk Mandík.

Podle Mandíka by navíc měl starosta předcházet podezření, že upřednostňuje rodinného příslušníka.

„Už jen proto by bylo dobré poptávat u zakázek v objemu alespoň desítek tisíc více firem, aby bylo doložitelné, že jeho syn dává skutečně nejlepší nabídku,“ zdůraznil ředitel s tím, že i když obec formálně dodržela zákon, musí být schopna prokázat, že prostředky vynakládá efektivně a účelně. „Otázkou je, jak to může obec prokázat,“ dodal Mandík.

Kontrola není možná, ve fakturách chybí provedené práce

Na stejnou otázku se pokusili najít odpověď také odpůrci drozdovských „rodinných“ zakázek. Nechali si proto vypracovat odborné posudky faktur, které proplácela obec Radku Šínovi.

„Z faktur vystavených podnikatelem Radkem Šínem není možné vůbec určit, jaký byl rozsah provedených prací, a nelze proto posoudit, zda fakturovaná cena je cenou obvyklou,“ stojí v posudku.

Podle Marka Poláka vedení obce oponentům samo přiznalo, že k zakázkám nebyly uzavírány písemné smlouvy, nebyla vydána písemná poptávka ani nabídka zhotovení díla, nebyla oslovena žádná další firma, která by mohla předložit konkurenční nabídku.

„Ze všech skutečností vyplývá, že zakázky zadával starosta obce takzvaně napřímo svému synovi, a to bez ohledu na příbuzenský vztah a možnou podjatost,“ shrnul Polák.

Zakázky jsou navzdory směrnici zadávány bez hlasování

Drozdovští zastupitelé navíc před čtyřmi lety odsouhlasili směrnici, že zakázky nad 50 tisíc musí schválit zastupitelstvo. Přitom v posledních třech letech přijala obec od firmy Radka Šína faktury například na částky 66 910 korun, 75 072 korun, 94 035 korun nebo 251 552 korun či 107 958 korun.

Nejčastěji to bylo za stavební, klempířské, instalatérské a zámečnické práce, tedy podobně jako další zakázky pro stejnou firmu za posledních deset let. „Přitom uvedené zakázky nebyly schváleny zastupitelstvem,“ upozornil Polák.

Ve zmíněné směrnici navíc stojí, že obec musí dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace i u zakázek malého rozsahu.

„Těžko je ovšem možné hovořit o dodržení takových zásad, když (u zakázek, pozn. red.) není oslovena alespoň jedna další firma,“ souhlasí s kritiky i zástupce ředitele legislativního a právního odboru Svazu měst a obcí ČR Mandík.