Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil prošetřit spor o sestavení kandidátky strany v Olomouckém kraji, rebelové ze zrušené buňky proto nenapadnou výsledek voleb u soudu. Ilustrační snímek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil prošetřit spor o sestavení kandidátky strany v Olomouckém kraji, rebelové ze zrušené buňky proto nenapadnou výsledek voleb u soudu. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sobotka uklidnil rebely ze zrušené buňky ČSSD, volby u soudu nenapadnou

  • 0
Nespokojení členové ČSSD z nedávno zrušené mohelnické buňky, kteří na konci října podali žalobu na podobu stranické kandidátky v Olomouckém kraji a poté hrozili žalobou napadnout i samotný výsledek voleb v regionu, od svého plánu upouštějí. Přesvědčil je předseda strany Bohuslav Sobotka, který slíbil spor prošetřit.

"Po rezignaci Michala Haška a dalších představitelů takzvaných pučistů ve vedení ČSSD již nevidíme nutnost domáhat se soudní cestou zpochybnění výsledků voleb v Olomouckém kraji," vysvětlil obrat právník a bývalý člen strany Pavel Němec, který skupinu zastupuje.

Sporem o sestavení kandidátky v kraji se nyní bude zabývat kontrolní komise strany. Rebelové jsou připraveni vzít zpět i původní žalobu na neplatnost kandidátní listiny, již projednává pražský soud.

"Osoba předsedy Sobotky, jehož názorů si dlouhodobě vážíme a stojíme za ním, je pro nás zárukou řádného prošetření porušení demokratických principů při sestavení krajské kandidátky," vysvětlil změnu postoje Němec.

Řádné přezkoumání sestavení kandidátky stranickými orgány totiž podle něj blokoval šumperský okresní výbor ČSSD i krajská organizace strany. V jejich čele prý totiž stojí lidé podporující bývalého místopředsedu Michala Haška.

Ostrý povolební střet uvnitř sociální demokracie ale nakonec vyhrálo křídlo šéfa strany Sobotky a následně odstoupil jak Hašek, tak i jeho vlivný spojenec, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Okresní výbor mohelnickou buňku zrušil a chce rebely vyloučit

Šumperský okresní výbor ČSSD přitom mezitím mohelnickou organizaci strany zrušil a jeho vedení oznámilo, že chce nespokojené členy vyloučit. Němec kvůli tomu poslal ústřednímu výkonnému výboru a ústřední kontrolní komisi žádost o zrušení usnesení, které nejpočetnější organizaci sociální demokracie na Šumpersku rozpustilo a vyloučilo členy jejího vedení.

"Nelze přece trestat člena strany za to, že má jiný názor, za kterým si stojí i případně až u soudu," míní Němec.

Zajímavé na celé záležitosti je, že nespokojené členy ČSSD zastupuje právě on. Býval totiž jejich stranickým šéfem, v lednu však byl ze strany vyloučen, což později napadl u soudu. Mezi uchazeči o místo na krajské kandidátce přesto figuroval znovu jako nečlen, protože ho buňka znovu navrhla. Už dříve ale uvedl, že současné dění s jeho vyloučením nesouvisí.

Podle rebelů sestavení kandidátky neodpovídalo demokratickým principům, sestavena údajně byla úzkým okruhem straníků a rozhodnuto bylo "za zavřenými dveřmi na sekretariátech". Marně se pak údajně domáhali vysvětlení, proč nikdo z nich na kandidátce není.

Kandidátka byla sestavena demokraticky, tvrdí krajské vedení

Vedení krajské organizace ČSSD ale po celou dobu jakékoliv pochybení odmítá.

"Byli jsme přesvědčeni, že volba byla podle řádu stanoveným ústředním výborem a na tom si trvám," řekl už dříve například krajský šéf strany Jiří Zemánek.

"Byl jsem po celou dobu u procesu přípravy kandidátních listin a k žádnému porušení demokratických pravidel tam nedošlo," uvedl pak lídr kandidátky Roman Váňa.

,