Bývalá olomoucká náměstkyně Hana Kaštilová-Tesařová.

Bývalá olomoucká náměstkyně Hana Kaštilová-Tesařová. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Exnáměstkyně primátora čelí žalobě za sporný prodej domu v Olomouci

  • 6
Sporný prodej městského majetku dostane s největší pravděpodobností před soud exnáměstkyni olomouckého primátora Hanu Kaštilovou-Tesařovou z ČSSD a radního a znalce Jana Dostála z KDU-ČSL. Státní zástupce na ně podal žalobu kvůli škodě za zhruba šest milionů, hrozí jim až deset let vězení.

Na světlo se tak v soudní síni dost možná dostanou detaily z roku 2008, kdy město prodávalo budovu polygrafického učiliště na třídě Svobody.

„Obžaloba viní obviněnou paní Hanu Kaštilovou-Tesařovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele, a to dle starého trestního zákona a také z porušování povinnosti při správě cizího majetku, rovněž podle starého trestního zákona,“ popisuje žalobce Daniel Němec z Okresního státního zastupitelství v Olomouci.

Obsáhlý spis v tuto chvíli už leží na olomouckém okresním soudu. Musí si ho nastudovat, termín hlavního líčení tak zatím není znám. Pokud se znění žaloby už nezmění, bude u něj Kaštilové-Tesařové hrozit tři až deset let za mřížemi.

Dům na třídě Svobody v Olomouci, jehož prodej bude řešit soud

Kromě ní se Němcův žalobní návrh týká i nynějšího neuvolněného lidoveckého radního Jana Dostála. „Toho obžaloba viní z trestného činu křivé svědecké výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Také podle starého trestního zákoníku,“ doplňuje Němec.

Dostál tak v soudní síni bude čelit hrozbě dvou až desetiletého trestu.

První posudek musel pryč, nahradil ho méně výhodný

Klíčovým prvkem velmi pravděpodobného procesu budou znalecké posudky. Budovu na třídě Svobody město prodávalo v roce 2008, olomoucký znalec Josef Dvořák v lednu jeho cenu stanovil na 49,5 milionu korun.

Za pár měsíců ale bylo všechno jinak. Objevil se druhý pro město méně výhodný posudek. Cenu budovy v srdci města vyčíslil na 32 milionů. Autorem je právě radní Dostál, jenž je i soudním znalcem ve stavebnictví.

Náměstkyní, pod níž v té době prodej domů na radnici spadal, byla Kaštilová-Tesařová. Do hry ji v tomto případě dostává svědectví bývalého vedoucího magistrátního oddělení prodeje domů Ladislava Kleisla. Zaznělo v prosinci 2011 u soudu, jenž řešil další sporný posudek na Edelmannův palác.

Kleisl, který za kritiku podezřelých machinací s městským majetkem zaplatil před lety vyhazovem, se tehdy zmínil i o domě na třídě Svobody. „Měli jsme na něj posudek na 49,5 milionu. Náměstkyně nám ho sebrala a místo něj později přinesla nový, který dům ocenil na 32 milionů. Řekla, ať na ten první zapomeneme,“ svědčil Kleisl.

 „Kaštilová-Tesařová se mě zeptala, zda jsem o druhém posudku někde mluvil a jestli si uvědomuji, že je to pro ni trestní věc. Za pár dní si mě zavolali a řekli mi, že na magistrátu končím, že jsem politiky děsně naštval. Kdybych nesouhlasil s odchodem na dohodu, mé místo by zrušili. Tak jsem šel,“ vylíčil bývalý úředník.

Exnáměstkyně i radní svoji vinu jednoznačně popírají

Kaštilová-Tesařová již dříve jeho slova popřela, jakoukoli vinu odmítla. V pondělí odpoledne však měla vypnutý telefon. „Považuji to neustále za absurdní. Jsem ráda, že se to dopracovalo za ty roky tak daleko, že o tom rozhodne nezávislý orgán,“ uvedla pro ČTK.

Škoda, kterou měla s Dostálem způsobit, je podle žalobce Němce zhruba šest milionů korun. Původně však pracoval s částkou kolem třinácti milionů.

Snížení škody, z níž se olomoucká exnáměstkyně a radní budou velmi pravděpodobně zpovídat soudu, vysvětluje Němec okolnostmi, jež se při vyšetřování objevily. „Rozhodně to není pochybením ani znaleckého posudku, ani policejního orgánu,“ dodává.

Radní a znalec Dostál je ovšem přesvědčen, že případ prodeje budovy polygrafického učiliště na třídě Svobody k soudu nepatří. „Co se týče ocenění tohoto domu, bylo v rámci vyšetřování i v minulosti různými nezávislými znalci včetně mě vypracováno celkem šest znaleckých posudků. Každý došel k různým cifrám. Připadá mi tedy trochu zvláštní dedukovat, který z nich je správný. Myslím si, že to je spíše odborný problém, řekněme k vyřešení na znalecké konferenci. Můj názor je, že by to ale nemělo být předmětem trestního stíhání,“ míní Dostál.

Navíc je ještě otázkou, zda ho nyní podání žaloby nezbaví místa na lidovecké kandidátce pro letošní komunální volby. Sám Dostál to nechává na lidech ve straně. Zdůrazňuje však, že o jeho stíhání při jejím sestavování už věděli.

„Původně jsem kandidovat nechtěl, po poradě s kolegy ale figuruji na třináctém nevolitelném místě. Vnímám to jako jejich podporu. Nijak na tom ale netrvám. Pokud kolegové vyhodnotí, že bych měl odstoupit, tak klidně bez problémů odstoupím,“ říká Dostál.