Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápisy do olomouckých školek skončily, zatím se nedostalo na 451 dětí

  8:01aktualizováno  8:01
Bezmála třetina dětí, které letos v Olomouci jejich rodiče chtěli dostat do mateřinek, zůstala takzvaně přede dveřmi. Celkem se jich hlásilo 1 388, na 451 ale místo nezbylo. Naděje pro odmítnuté ale ještě i díky novým třídám stále existuje.
Do olomouckých školek letos zamířil nejsilnější ročník za poslední dobu. Bez místa zatím zůstaly více než čtyři stovky dětí. (Ilustrační snímek)

Do olomouckých školek letos zamířil nejsilnější ročník za poslední dobu. Bez místa zatím zůstaly více než čtyři stovky dětí. (Ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zápisy do olomouckých mateřských škol skončily před více než dvěma týdny, telefony s žádostmi o místo však ředitelka jedné z nich vyřizuje stále. Rodiče nepřijatých ještě bojují, z 1 388 jich v přihrádce "zamítnuto" skončilo 451.

"Rodiče měli evidentně velký strach, aby se letos vůbec někam dostali, a tak více než dříve dávali přihlášky na několik školek současně. Víme i o jedné mamince, která jich oslovila sedm," nastínila Věra Žížlavská, která vede olomoucké mateřinky v ulicích Michalské stromořadí, Čajkovského a Vojanova.

Celkem letos v Olomouci pro své děti hledalo místo 1 388 rodičů, odevzdaných žádostí však bylo 2 154. "Jedna přihláška pak byla daná u nás a zároveň i ve školce na opačném konci města," doplnila ředitelka.

Zápisy do městských školek skončily 10. února, kvůli volnému místu jí ale rodiče volají i nyní. "Čeká nás teď druhá vlna, kdy se budou vyřizovat odvolání. My jsme si kvůli nim na Čajkovského nechali tři čtyři místa. Je možné, že se něco najde i jinde, ale samozřejmě za ostatní mluvit nemohu," dodává Žížlavská, jejíž kolegyně musely odmítnout bezmála čtyřicet žádostí.

Radnice se snaží budovat nová oddělení

Problém s nedostatkem míst řeší olomoucká radnice budováním dalších oddělení. V květnu by tak dělníci měli na mateřské škole Jílová začít pracovat na dvou nových třídách. Zaplní je 56 dětí.

"Jenom díky tomu tak přijmeme všechny, kteří u nás byli na zápisu. Výjimkou je devatenáct dětí, které nepatří do naší spádové oblasti a našli místo nedaleko svého bydliště. Jejich rodiče je přihlásili na více škol," upřesňuje tamní ředitelka Jana Laštovicová. "Ty nové třídy mají být otevřené od září, my jsme do nich již přijali pětatřicet dětí," dodala.

Zbývajících jedenadvacet míst tak podle Laštovicové připadne pravděpodobně především starším dětem, které na ostatních mateřinkách při zápisu neuspěly. Největší šanci tak na Jílové mají předškoláci, pro něž je poslední rok v mateřince povinný.

"Konečné rozhodnutí, jak ty nové třídy budeme zaplňovat, je však na městu. Celkově byl nával při letošním zápisu poměrně velký. Měli jsme jej od pondělí do pátku a rodiče všechny ty dny využili bezezbytku," shrnula Laštovicová.

Do školek letos zamířil nejsilnější ročník za poslední dobu

Náměstek primátora Ladislav Šnevajs má za to, že s nedostatkem míst ve školkách se bude Olomouc potýkat ještě zhruba další dva roky.

"Ten letošní je výjimečný tím, že do školek nastupují děti narozené v roce 2009, kdy jich v Olomouci přišlo na svět nejvíce za posledních dvacet let. V roce 2010 jich bylo o osmdesát méně," srovnává Šnejvas.

Místo pro dalších padesát dětí město získá nejspíše v roce 2013 po úpravách bývalého objektu chirurgie ve čtvrti Řepčín. "Dále budeme jednat i s řediteli základních škol, zda by u nich nešlo některé prostory upravit pro školku," dodává náměstek. V Olomouci je nyní 3 374 míst, před rokem jich bylo 3 246.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz