Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: archiv Herlíkovice

Vlekaři spouští sněžná děla. V Jeseníkách otevře první areál o víkendu

  • 1
Začínáme zasněžovat, hlásí některé lyžařské areály v Jeseníkách. S první vlnou mrazů se tak na sjezdovky snáší také první technický sníh ze sněžných děl. Jsou ale i střediska, která vyčkávají. Obávají se oblevy a finančních ztrát. Každá hodina provozu děl totiž stojí tisíce korun.

V areálech si pochvalují, že deště v minulém týdnu přece jen zvedly hladiny potoků a horských bystřin, ze kterých odebírají vodu na zasněžování.

„Dlouho to s vodou vypadalo hodně špatně. Teď je to mnohem lepší. Nejhorší by bylo nemít z čeho vyrábět sníh,“ pochvaloval si šéf střediska Proskil v Branné Rostislav Procházka.

Sněhová děla se rozjela třeba v jednom z nejmodernějších jesenických středisek v Koutech nad Desnou, které má zároveň jeden z nejvýkonnějších zasněžovacích systémů.

„Začali jsme v sobotu večer v horní části areálu ve výšce nad 800 metrů a v neděli už jsme v této části foukali sníh celý den. Předpověď počasí je do středy příznivá, takže budeme chtít vyrobit co nejvíc sněhu,“ uvedl šéf kouteckého střediska Petr Marek.

Postupně chtějí v areálu pustit zasněžovací systém i v nižších polohách. „Pokud to půjde, chtěli bychom zahájit provoz na Mikuláše,“ prozradil Marek.

Podle něj to dřív není reálné. „V areálu máme celkem 35 hektarů sjezdovek, takže potřebujeme kvanta technického sněhu a pořád zasněžovat nejde,“ vysvětlil Marek.

V Branné spouští děla bez ohledu na oblevy

To areál Proskil v Branné chce přivítat první lyžaře už tento pátek nebo sobotu. Areál je totiž mnohem menší a nepotřebuje tolik technického sněhu.

„Zkoušeli jsme zasněžovat už od sobotního večera, jenže jsme museli odstranit několik drobnějších poruch, takže do neděle jsme toho moc nenafoukali. Ale v neděli jsme jeli celý den, stejně jako v noci na pondělí. V deset dopoledne jsme museli děla vypnout, protože už nebyl dostatečný mráz, ale večer zase pojedeme,“ popsal v pondělí majitel střediska Rostislav Procházka.

V Branné potřebují čtyři až pět dní, aby vysněžili modrou sjezdovku. Proskil pravidelně patří mezi střediska, která zahajují sezonu mezi prvními v republice. A několikrát v posledních deseti letech byl úplně první.

„Naše filozofie je pustit děla hned, jak to jde a vysněžit sjezdovky co nejdřív bez ohledu na případné oblevy. Zatím se nám to vyplácí,“ shrnul Procházka.

Umělý sníh potřebují i na Červenohorském sedle

Děla se rozjela i na Červenohorském sedle. Ani tam se totiž neobejdou bez technického sněhu, i když sedlo patří v Jeseníkách mezi místa s největšími ročními sněhovými srážkami.

„V areálu leží asi pět centimetrů přírodního sněhu. Pokud ještě něco napadne a podaří se nám další sníh vyrobit, pustíme jednu sjezdovku v sobotu. Reálnější ale bude až následující víkend,“ řekl většinový majitel areálu Martin Dubský.

Jinde děla stojí kvůli drahé elektřině

Další areály vyčkávají, i když teploty umožňující výrobu sněhu jsou i tam. „Na listopad nemáme u ČEZu rezervovanou kapacitu, takže bychom teď museli používat proud v drahém tarifu,“ vysvětlil ředitel střediska Přemyslov v Jeseníkách Jaroslav Podzimek.

Podle něj tento model středisko zvolilo po nedobrých zkušenostech z minulých let. „My jsme si v minulých dvou letech rezervovali kapacitu s předstihem už na listopad. Na měsíc nás to stojí 95 tisíc korun. V obou letech jsme tyto peníze museli bez užitku odepsat, takže letos začneme zasněžovat až v prosinci, abychom byli připraveni na vánoční svátky, protože dřív stejně jezdí jen minimum lidí,“ popsal Podzimek.

Podobně uvažuje také majitel střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl. „Zjistil jsem, že na listopad nemá cenu si předem za drahé peníze objednávat odběr ve výhodnějším tarifu, takže sníh budeme vyrábět až v prosinci.“

I tak chce zasněžovací systém pustit už nyní, ale pouze v noci. „Alespoň všechno vyzkoušíme, odstraníme případné poruchy, abychom v prosinci mohli jet už naplno,“ řekl Kaštyl.

Většina jesenických areálů investovala do zasněžovacích systémů další peníze. Nakoupili sněžná děla a sněžné tyče, někde posílili čerpací systém. „Jde o to, vysněžit areál co nejdřív, protože počasí je stále nevyzpytatelnější,“ zdůraznil šéf areálu Kouty nad Desnou Petr Marek.