Reliéfy na neoklasicistní budově olomoucké obchodní akademie na třídě Spojenců....

Reliéfy na neoklasicistní budově olomoucké obchodní akademie na třídě Spojenců. Proti jejímu zateplení začali lidé podepisovat petici. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Kraj couvl, štuky a reliéfy na olomoucké akademii zateplení hyzdit nebude

  • 13
Na zvažované zateplení neoklasicistní budovy olomoucké obchodní akademie nakonec nedojde. O změnu kritizovaného plánu požádá sám Olomoucký kraj. Úřad se doposud hájil tím, že zateplení je třeba a školu výrazně nezmění, už před lety byl ale proti Národní památkový ústav a odpůrci nedávno sepsali petici.

Akademie z roku 1924 stojí těsně za hranicí památkové rezervace a zdobí ji reliéfy, například s Janem Amosem Komenským, či štuková výzdoba. Olomoucký kraj se coby zřizovatel školy pustil do nutné opravy fasády, dle plánů z roku 2010 ovšem počítal i se zateplováním (psali jsme zde). Teď to už neplatí.

„Žádost o změnu stavby před dokončením bude podána. A to na opravu uliční fasády bez zateplení,“ přibližuje mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Ještě v první polovině minulého týdne přitom visela na zábradlí u školy plachta s původními informacemi o rekonstrukci nadepsaná „Zateplení uliční a dvorní fasády“ a na trávníku před školou stále ležely balíky pěnového polystyrenu. Dělníci, kteří tu už několik týdnů pracují, ho nakonec využijí jen při opravách dvorní části budovy.

Olomoucký kraj, pod nějž akademie spadá, začal zateplení řešit v roce 2009 spolu s výměnou oken. Původní jsou už pryč, nahradila je bílá plastová. Na budově ale zůstala omítka, kvůli neprodyšnému nátěru z 90. let opadává a je popraskaná. Opravy kraj vysvětloval také nutností energetických úspor. Mluvčí Navrátilová zdůrazňovala, že úřad chtěl najít citlivé řešení.

„A to takové, aby vzhled byl zachován pokud možno v původním duchu a současně abychom mohli plnit zákonné požadavky na snižování spotřeby energie. Pokud bude objekt opraven bez zateplení, jak požaduje NPÚ Olomouc, budou se nůžky mezi požadavky na energetickou úspornost veřejných budov a skutečným stavem dál rozevírat,“ uvedla v polovině března.

Změnit plány pomohla i petice, proti byl také NPÚ

Nyní už se úřad na opravu dívá jinak, znovu řešil i úspory energie. „Žádost o změnu stavby před dokončením bude podána po vyjasnění zákona o hospodaření energií se Státní energetickou inspekcí,“ doplňuje Navrátilová.

Výzdoba budovy akademie

Do rozhodování o budoucím vzhledu školy se před časem vložila také veřejnost a proti zateplení vznikla i petice. I díky ní se o změně projektu začalo minulý měsíc uvažovat.

„V současné době s ohledem na negativní odezvu veřejnosti je zvažována varianta ponechat zateplení jen ve dvorní části a půdním prostoru. A naopak uliční fasádu opravit podle stávajícího vzhledu bez zateplení,“ podotkla v březnu Navrátilová. Přepsání plánů kraj řešil i s památkáři.

Nad původními plány se přitom neshodli. Proti byla olomoucká pobočka Národního památkového ústavu (NPÚ).

„Toto zateplení není v souladu se zájmy státní památkové péče. Jeho případná realizace ovlivní negativně památkovou rezervaci, respektive vizuální a významové vztahy mezi památkovou rezervací a územím jejího ochranného pásma,“ řekl před časem Vlastimil Staněk, mluvčí olomouckého NPÚ.

Město má se zateplením historických budov hořkou zkušenost

Právě v ochranném pásmu městské rezervace škola stojí. Vybudována byla v letech 1923 až 1924, podle památkářů patří do architektonicky kvalitního bloku staveb, jež postupně dle plánu známého urbanisty Camilla Sitteho zaplnily místo po zbouraných hradbách.

„S ostatními kvalitními objekty vytváří nejbližší okolí olomoucké památkové rezervace. Naproti přes silnici stojí secesní vila, v blízkosti jsou další kulturní památky. Úprava původního architektonického řešení školy ovlivní nejen vnímání památkové rezervace, ale i těchto památek,“ vypočítává Staněk. Samotná akademie památkově chráněná není.

Donedávna zvažované zateplení naopak posvětil odbor památkové péče olomouckého magistrátu. Jeho mluvčí Radka Štědrá zdůrazňovala, že vše je navrženo tak, aby se stavební úpravy vzhledu školy výrazně nedotkly.

„Dekorativní a ozdobné prvky budou zachovány, případně přesně okopírovány a nově provedeny. Z technické zprávy vyplývá, že výzdoba zůstane v maximální možné míře zachována a bude viditelná,“ prohlásila Štědrá. Na některých místech pak podle ní původní plány se zateplením ani nepočítaly.

Možné zateplení vyvolalo pozdvižení i kvůli tomu, že s ním má Olomouc na architektonicky významných domech v posledních letech hořkou zkušenost. Zateplení a křiklavé barvy překryly historickou fasádu známého soukromého domu U Zlaté koule z 19. století (psali jsme zde).

Kromě něj navíc za oběť polystyrenu padl také architektonicky cenný Černý dům v přednádraží, na kterém ojedinělou tmavou fasádu s kontrastními bílými balkony coby cenný doklad raného poválečného modernismu nahradila modrá fasáda (více čtěte zde).