Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zábřeh láká na stezku po náspu tratě, brzy ji doplní železniční skanzen

  8:39aktualizováno  8:39
Zábřeh brzy bude mít železniční skanzen, který si projedete na kole či bruslích. Muzeum v přírodě totiž začíná vznikat podél nové cyklostezky v místě někdejšího zhruba dva a půl kilometru dlouhého úseku tratě Hněvkov - Lupěné u Zábřeha. K vidění budou železniční mosty, drážní domky, návěstidla či parní lokomotiva.
Nová cyklostezka u Zábřehu je už nyní využívána bruslaři i cyklisty, kteří se navíc mohou leccos dozvědět díky naučné stezce. V blízké době má vše doplnit železniční skanzen. (Ilustrační snímek)

Nová cyklostezka u Zábřehu je už nyní využívána bruslaři i cyklisty, kteří se navíc mohou leccos dozvědět díky naučné stezce. V blízké době má vše doplnit železniční skanzen. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zhruba dva a půl kilometru dlouhou cestu postavenou na někdejším železničním náspu už nyní lemuje naučná stezka s pěti zastaveními. Ještě letos do podzimu k ní ale přibude v tuzemsku poměrně nevídaná věc.

Cyklista či bruslař totiž pojede malebnou přírodou údolí Moravské Sázavy a kolem budou ubíhat drážní kilometrovníky, tu a tam se mihne klasicky zvedaná závora, návěstidlo a bude se dát zastavit i u parní lokomotivy s pumpou na její doplňování.

Kolorit dotvoří i během stavby stezky upravené tři železniční mosty a dochované drážní domky. Nic ve skanzenu přitom nemá být za plotem, takže v tomto muzeu si bude možné všechno zblízka prohlédnout či osahat.

"Projekt železničního skanzenu na opuštěné dráze navazuje na vybudování cyklostezky. Chceme jej dokončit už letos na podzim," shrnul plány zábřežský starosta František John.

Exponáty jako lokomotiva či závory budou podél náspu

Exponáty jako třeba parní lokomotivu řady 317, mechanické závory či různé typy návěstidel mají pocházet z rušených železničních stanic.

"Lokomotiva bude ústředním exponátem. Jde o venkovní expozici, muzeum v přírodě, takže nebude v nějakém depu, ale podél náspu. Budeme se vše snažit nainstalovat tak, aby to bylo co nejautentičtější," popsal starosta.

Lidé se budou moci zastavit a věci si prohlédnout. "Musíme samozřejmě pořešit bezpečnost, ale chceme, aby se zájemci mohli podívat," dodal John.

O novou cyklostezku je velký zájem už nyní

S námětem celé stezky korespondují i tři z pěti zastavení naučné stezky. Dvě jsou věnovaná krajině, řece a zbývající historii železnice v daném úseku a dopravy od starých dob. "Údolí Moravské Sázavy má zajímavou historii a mnoho lidí jej zná jen z okénka vlaku, když se vrací z Čech," vysvětlil starosta.

Po trati na kole

Po trati mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku jezdily vlaky už v roce 1890. České dráhy ukončily provoz mezi stanicemi Lupěné - Hoštejn po 161 letech v červnu 2006. Vlaky nyní projíždějí dvěma novými tunely v kopci u Hněvkova. Původní železniční násep nyní slouží jako cyklostezka.

Zatímco proměna úseku, kde se kdysi po kolejích proháněly vlaky, na cyklostezku přišla na více než 12 milionů korun, skanzen chtějí Zábřežští pořídit za zhruba 600 tisíc.

Zájem o jízdu po novém asfaltu je přitom už nyní poměrně velký a podle Johna dokazuje, že podobná alternativa uprostřed panenské přírody u Zábřeha chyběla. "Snažíme se z toho udělat turistickou atrakci, aby lidem stálo za to tam jet," shrnul John.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz