Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holomrazy zničily na Olomoucku úrodu za miliony, zemědělci ji zaorávají

  12:01aktualizováno  12:01
Zemědělci v Olomouckém kraji počítají ztráty. Suchá zima s holomrazy, které postihly většinu regionu, totiž zničila ozimé obiloviny a s počasím se nedokázala vypořádat ani cukrovka a řepka. V řadě zemědělských družstev museli zaorat a znovu osít tisíce hektarů pšenice. Naopak sadaři zatím měli štěstí, jablkům, třešním ani švestkám mrazy neublížily.
Holomrazy uplynulé zimy zničily nemalou část zaseté pšenice. Především na Olomoucku tak museli zemědělci nemalou část polí zaorat a znovu osít. (Ilustrační snímek)

Holomrazy uplynulé zimy zničily nemalou část zaseté pšenice. Především na Olomoucku tak museli zemědělci nemalou část polí zaorat a znovu osít. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Největší škody šplhající se do milionů počítají zemědělci na Olomoucku, kde se pěstuje nejvíc obilovin. "Dělali jsme sondáž v celém okrese. Zemědělské podniky musely zaorat tři a půl tisíce hektarů ozimé pšenice, což je zhruba dvacet procent ploch," nastínil předseda Okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč.

Podle něj je to způsobeno tím, že se používají vysoce výnosné odrůdy obilovin, které ale nejsou schopné zvládnout silné mrazy, navíc bez sněhu. "Tyto ozimé pšenice zakoření velmi mělce, takže se ani nedostaly k vláze," vysvětlil Porč.

Upozornil, že obdobně mrazivá byla i předchozí zima, ale na polích byl na rozdíl od té letošní dostatek sněhu. "Také proto byla loňská sklizeň obilovin v olomouckém okrese jedna z nejlepších v posledních deseti letech," doplnil Porč.

Kde pšenice vymrzla se ukázalo až se zpožděním

Vysoké ztráty na pšenici mají například v Zemědělském družstvu Senice na Hané. "Museli jsme zaorat a znovu osít osm set hektarů ozimů, což je polovina všech našich ploch osetých ozimou pšenicí," popsal předseda družstva Jaromír Navrátil.

Finanční ztrátu za zničené osivo a polní práce odhaduje na čtyři a půl milionu korun. Další dva a půl milionu korun odepsali seničtí zemědělci za cukrovou řepu, kterou poškodil mráz na Velikonoční pondělí.

"Takové škody na ozimech jsme neměli osm let. Tehdy ale pšenice vymrzly ještě víc. Situace ale byla pro nás jednodušší, protože porosty byly zničené hned. Letos se to ukázalo se zpožděním, takže ještě nedávno jsme zaorávali další plochy," dodal Navrátil.

Zemědělci také počítají s dalšími ztrátami při sklizni. "Už teď víme, že na plochách, které relativně dobře přežily, bude nižší výnos. Místo osmi tun z hektaru budou zemědělci sklízet pět až šest tun a leckde i méně," řekl předseda šumperské agrární komory Radek Musil. Na Šumpersku, kde bylo více sněhu, tedy i víc vláhy, museli zaorat "jen" čtrnáct procent ozimů.

Sadaři měli zatím štěstí, vyhráno ale ještě nemají

Zatímco na obilovinách zemědělci vyčíslují mnohamilionové ztráty, firmy, které pěstují ovoce, si zatím vývoj počasí pochvalují. "Nechci to zakřiknout, ale zatím je prognóza velmi dobrá. Mráz nám poškodil jenom mladé výhonky rybízu, ale škody nejsou vysoké. Jablka, třešně a švestky jsou zatím v pořádku," pochvaluje si šéf sadů akciové společnosti Úsovsko Dušan Sedláček.

V loňském roce přitom mrazy v sadech společnosti zničily polovinu předpokládané úrody.

"Tehdy byl pro nás nejhorší silný mráz, který přišel třetího a čtvrtého května. Letos je předpověď příznivější, takže doufáme, že počasí vydrží a mrazům se vyhneme," věří Sedláček. Podle něj budou mít sadaři úplně vyhráno koncem května, kdy odkvetou i jabloně.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz