Holomrazy uplynulé zimy zničily nemalou část zaseté pšenice. Především na Olomoucku tak museli zemědělci nemalou část polí zaorat a znovu osít. (Ilustrační snímek)

Holomrazy uplynulé zimy zničily nemalou část zaseté pšenice. Především na Olomoucku tak museli zemědělci nemalou část polí zaorat a znovu osít. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Holomrazy zničily na Olomoucku úrodu za miliony, zemědělci ji zaorávají

  • 6
Zemědělci v Olomouckém kraji počítají ztráty. Suchá zima s holomrazy, které postihly většinu regionu, totiž zničila ozimé obiloviny a s počasím se nedokázala vypořádat ani cukrovka a řepka. V řadě zemědělských družstev museli zaorat a znovu osít tisíce hektarů pšenice. Naopak sadaři zatím měli štěstí, jablkům, třešním ani švestkám mrazy neublížily.

Největší škody šplhající se do milionů počítají zemědělci na Olomoucku, kde se pěstuje nejvíc obilovin. "Dělali jsme sondáž v celém okrese. Zemědělské podniky musely zaorat tři a půl tisíce hektarů ozimé pšenice, což je zhruba dvacet procent ploch," nastínil předseda Okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč.

Podle něj je to způsobeno tím, že se používají vysoce výnosné odrůdy obilovin, které ale nejsou schopné zvládnout silné mrazy, navíc bez sněhu. "Tyto ozimé pšenice zakoření velmi mělce, takže se ani nedostaly k vláze," vysvětlil Porč.

Upozornil, že obdobně mrazivá byla i předchozí zima, ale na polích byl na rozdíl od té letošní dostatek sněhu. "Také proto byla loňská sklizeň obilovin v olomouckém okrese jedna z nejlepších v posledních deseti letech," doplnil Porč.

Kde pšenice vymrzla se ukázalo až se zpožděním

Vysoké ztráty na pšenici mají například v Zemědělském družstvu Senice na Hané. "Museli jsme zaorat a znovu osít osm set hektarů ozimů, což je polovina všech našich ploch osetých ozimou pšenicí," popsal předseda družstva Jaromír Navrátil.

Finanční ztrátu za zničené osivo a polní práce odhaduje na čtyři a půl milionu korun. Další dva a půl milionu korun odepsali seničtí zemědělci za cukrovou řepu, kterou poškodil mráz na Velikonoční pondělí.

"Takové škody na ozimech jsme neměli osm let. Tehdy ale pšenice vymrzly ještě víc. Situace ale byla pro nás jednodušší, protože porosty byly zničené hned. Letos se to ukázalo se zpožděním, takže ještě nedávno jsme zaorávali další plochy," dodal Navrátil.

Zemědělci také počítají s dalšími ztrátami při sklizni. "Už teď víme, že na plochách, které relativně dobře přežily, bude nižší výnos. Místo osmi tun z hektaru budou zemědělci sklízet pět až šest tun a leckde i méně," řekl předseda šumperské agrární komory Radek Musil. Na Šumpersku, kde bylo více sněhu, tedy i víc vláhy, museli zaorat "jen" čtrnáct procent ozimů.

Sadaři měli zatím štěstí, vyhráno ale ještě nemají

Zatímco na obilovinách zemědělci vyčíslují mnohamilionové ztráty, firmy, které pěstují ovoce, si zatím vývoj počasí pochvalují. "Nechci to zakřiknout, ale zatím je prognóza velmi dobrá. Mráz nám poškodil jenom mladé výhonky rybízu, ale škody nejsou vysoké. Jablka, třešně a švestky jsou zatím v pořádku," pochvaluje si šéf sadů akciové společnosti Úsovsko Dušan Sedláček.

V loňském roce přitom mrazy v sadech společnosti zničily polovinu předpokládané úrody.

"Tehdy byl pro nás nejhorší silný mráz, který přišel třetího a čtvrtého května. Letos je předpověď příznivější, takže doufáme, že počasí vydrží a mrazům se vyhneme," věří Sedláček. Podle něj budou mít sadaři úplně vyhráno koncem května, kdy odkvetou i jabloně.