Rozkvetlé stromy zasypané nečekaným sněhem na začátku května.

Rozkvetlé stromy zasypané nečekaným sněhem na začátku května. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Zemědělci sčítají škody po nečekaných mrazech, přišli o polovinu úrody

  • 0
Zemědělci sčítají škody po nedávných nočních mrazech. Teploty pod nulou z počátku května úrodu vážně poničily. Například pěstitelé v Olomouckém kraji očekávají, že bude nejhorší za posledních více než deset let. Postihne podle nich nejen ovoce, ale také mák, brambory, kukuřici, řepu cukrovku nebo řepku.

"Nejvíc mrazy chytily třešně, které už mají plody. Odhadem přijdeme zhruba o polovinu úrody," řekl sadař Zemědělského družstva Týn na Přerovsku Antonín Ryšánek.

Podle zemědělců však dostaly zabrat také hrušky a švestky. "Hrušky jsou pryč tak z jedné třetiny, švestky odhadem z dvaceti procent. Takhle se mráz na úrodě nepodepsal už více jak deset let," poznamenal Ryšánek.

Sadaři hlásí také poškození jabloní, které se z ovocných stromů pěstují nejvíc. "Máme odrůdy, které ještě nemají otevřené květy, tam problém není. Horší je to u jabloní, které už nasazují plody nebo jsou v plném květu. Část plodů a květů je viditelně poškozená. Zmapované škody ale zdaleka nemáme," řekl sadař Michal Horáček z akciové společnosti Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku.

Zemědělci se snaží škody napáchané mrazem snížit speciálními postřiky. "U stromů, kde je šance úrodu zachránit, aplikujeme postřik podpůrnými látkami, které mají stromy povzbudit. Je to obdoba energetických nápojů," vysvětlil Horáček.

Škody jsou i na ostatních plodinách

Velkých škod se zemědělci obávají také na bramborách, máku, kukuřici, řepě cukrovce nebo řepce.

Horší úrodu zemědělci kvůli květnovým mrazům očekávají také u řepky olejné.

"Řepka pod vlivem nedávného horkého počasí intenzivně roste a stébla v sobě mají hodně vody. Teď mrazem praskají a hrozí tak nebezpečí houbových chorob. Postřik je v této fázi vegetace velmi obtížný a zdaleka není stoprocentní," sdělil ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.

V oblasti Bouzova musejí zemědělci zaorat zhruba 130 hektarů máku. Pokud si pěstitelé brambor pospíšili se sadbou, mohou teď počítat, že o úrodu z velké části přijdou. "Co bylo nad zemí, je sežehlé mrazem," popsal Porč.

Mrazem zničené lístky má také na řadě míst kukuřice. "Pokud to bude hodně špatné, mohou zemědělci kukuřici zaset znovu. Ta ještě stihne vyrůst. Už ale musí počítat s dalšími náklady na novou setbu," uvedl Porč.

"Ošizená" však bude kvůli mrazům řepa cukrovka. "Patří k plodinám, které se snaží nepřízeň počasí překonat tak, že rostou hlavně do stébla a kvetou, aby měly semeno. Bulvy jsou potom menší a mají malou cukernatost. Navíc se mnohem hůř sklízí, protože stébla jsou velmi tvrdá," vyjmenoval Porč. Jak škody v definitivním součtu dopadnou, budou mít zemědělci jasno v rozmezí jednoho týdne až měsíce.