Takzvaná malá hala vedle olomouckého zimního stadionu, v zadní části pak...

Takzvaná malá hala vedle olomouckého zimního stadionu, v zadní části pak strojovna s chlazením. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomouc může po letech získat halu, strojovnu i pozemky u zimního stadionu

  • 0
Společnost Hokejová hala Olomouc přišla s návrhem na řešení letitých tahanic s radnicí o strategickém majetku v okolí zimního stadionu. Nabídla jej městu za desítky milionů korun. Je to překvapivý zvrat, ještě nedávno totiž firma měla s majetkem úplně jiné plány.

Pozemky u olomouckého zimního stadionu jsou evergreenem, který se marně snažilo vyřešit několik radničních koalic, a také problém, jímž politici vysvětlovali zmařené plány na modernizaci sportoviště. Teď je ale vlastník, společnost Hokejová hala Olomouc (HHOL) podnikatele Karla Kuropaty, radnici nabízí přednostně.

„Návrh se týká veškerého majetku, který tato firma u zimního stadionu vlastní. Její nabídku vnímáme velmi vážně, protože v ní vidíme jednu z mála možných a pravděpodobných cest k definitivnímu vyřešení celé problematiky, která se táhne roky. Je to významný milník v jednáních,“ řekl náměstek primátora Martin Major. Ohledně navrhované kupní ceny se však nechtěl vyjadřovat.

Podle zdroje MF DNES, který si nepřál zveřejnit jméno, jde přibližně o 80 milionů korun.

„V tuto chvíli konkrétní částku nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit. Řádově ale jde o desítky milionů,“ řekl Major.

Pokud město majetek nekoupí, může skončit v dražbě

K dalšímu postupu města uvedl, že bude záviset na výsledcích analýzy, kterou si radnice nechá zpracovat. Rozhodnutí lze podle Majora očekávat v horizontu několika měsíců. V případě, že se město pro nákup rozhodne, bude muset vyřešit otázku peněz.

„Schválený rozpočet na letošní rok s tímto nákupem nepočítá. Vytvořit v něm rezervu v řádu desítek milionů korun nejsme schopní, respektive to není možné, aniž bychom neubrali jinde. Určitě bychom proto jednali s HHOL o nějakém splátkovém kalendáři či jiném řešení,“ nastínil náměstek.

Společnost HHOL se zatím ke své nabídce nechtěla vyjadřovat. „A to kvůli stadiu jednání, ve kterém se nacházejí,“ řekl člen představenstva HHOL Antonín Polák.

Podle zdroje MF DNES firma nabídla městu majetek přednostně s tím, že pokud o něj radnice nebude mít zájem, poohlédne se po jiném kupci.

„Pozemky i nemovitosti je společnost připravena ve druhé fázi nabídnout v dražbě. Vypadá to, že se toho chce pan Kuropata zbavit,“ uvedl zdroj.

Změna plánů zřejmě souvisí s kauzou reklamní agentury

Pro mnohé je to nečekaný zvrat - ještě před nedávnem totiž kolovaly v hokejových kruzích informace o tom, že se společnost HHOL chystá znovuoživit malou halu, kterou by díky tomu mohla využívat mimo jiné mládež.

O zamýšleném prodeji majetku se zástupci firmy nezmínili ani v dokumentech z loňského prosince, kdy společnost a město uzavřely po poměrně složitých jednáních smlouvu o pronájmu majetku HHOL včetně strojovny, která chladí led pro zimní stadion patřící městu (více čtěte zde).

Možné vysvětlení naznačují dva na sobě nezávislé zdroje MF DNES, podle nichž k důvodům náhlého ústupu kroměřížského byznysmena Kuropaty patří i fakt, že jména trojice pivovarů z jeho pivovarské skupiny PMS Přerov - Holba, Litovel a Zubr - figurují v kauze frýdecko-místecké reklamní agentury PropagStorm. Ta podle žalobců prodávala firmám předraženou reklamu na sportovních a kulturních akcích.

Pořad Reportéři ČT minulý týden přinesl informace, že dvě obviněné šéfky agentury ve výpovědích popsaly, k čemu Propag-Storm ve skutečnosti sloužila, když při výsleších potvrdily, že klienti nakupovali výrazně předraženou reklamu a obratem všichni dostávali zpět „vratky“ v podobě zhruba 80 procent částky v hotovosti. Tím si firmy mimo jiné snižovaly daňový základ.

Mezi množstvím klientů, kteří reklamu od Propag-Storm nakupovali, jsou i pivovary z Kuropatovy skupiny PMS Přerov - podle Reportérů ČT za ni v letech 2007 až 2016 zaplatily asi 320 milionů korun. Advokát skupiny PMS Petr Dítě v reportáži odmítl informace komentovat.

Nutno dodat, že na straně klientů agentury dosud žádné obvinění v kauze nepadlo. Stejně tak lze ale po nejnovějších výpovědích šéfek Propag-Storm, které podle všeho přijaly status spolupracujících obviněných, očekávat mimo jiné detailní prověřování ze strany úřadů, zda se firmy nedopouštěly daňových deliktů.

Podle jednoho ze zdrojů MF DNES tak právě vidina možného nadcházejícího „složitějšího období“ zřejmě sehrála roli v rozhodnutí utlumit některé aktivity, což se dotklo i plánů u zimního stadionu.