Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumperk hledá firmu, která za 60 milionů opraví dosluhující stadion

  6:53aktualizováno  6:53
Město Šumperk finišuje přípravu na velkou jarní modernizaci zimního stadionu za desítky milionů korun. Především nechá vyměnit chlazení, díky novému zařízení se totiž sníží bezpečnostní rizika spojená s používáním velkého množství čpavku a provoz bude zároveň levnější.

Šumperský zimní stadion čeká velká rekonstrukce. Velkou část bude tvořit kompletní výměna chlazení a přestavba ledové plochy. | foto: Vojtěch Bílý, 5plus2.cz

Majitel zimního stadionu, Podniky města Šumperka, již vypsaly na modernizaci chlazení výběrové řízení. Vítěz se musí do zakázky za zhruba 60 milionů korun pustit začátkem března příštího roku, až ledaři rozpustí stávající plochu, a dokončit ji nejpozději k poslednímu červenci téhož roku, aby na led vyrobený novou technologií mohli hokejisté vyjet v srpnu.

„Ve druhé polovině prázdnin už hokejisté začínají s tréninky na ledě, hrají první přátelské zápasy. Termín dokončení 31. července je pro ně klíčový, proto budeme na dodavatele tlačit, aby ho dodržel,“ uvedl předseda představenstva městské akciové společnosti a místostarosta Tomáš Spurný.

Doplnil, že zásah do ledové plochy je pro další provoz haly stěžejní. „Betonová deska je prasklá, nejsou pod ní dostatečné podkladové vrstvy a také není dostatečně odizolovaná. V podstatě dosluhuje,“ řekl.

Do investice se Městské podniky pustí i s cílem snížit bezpečnostní rizika. Stávající technologie potřebuje ke svému fungování asi šest tun čpavku, nová něco kolem jedné tuny.

„Také náklady na její provoz budou nižší,“ uvedl Spurný s tím, že majitel sportoviště využije stavební práce také k výměně hrazení, střídaček, trestných lavic a k úpravě zázemí pro časomíru a rolbovny.

Velkých oprav se má dočkat i přilehlý hotel. Budou-li peníze

Městské podniky se snaží získat na akci příspěvek ze Státního fondu životního prostředí. Do investice se ale pustí i bez ní. Na to by si ale firma musela vzít úvěr.

„To by mělo za následek oddálení našich dalších plánů, investici do oprav střešní konstrukce, osvětlení a zateplení haly a přilehlého hotelu Sport, jehož provoz je z hlediska energií tak náročný, že ho de facto nejde provozovat se ziskem,“ podotkl místostarosta.

Právě vysoké částky na fakturách za energie už dříve přiměly skončit bývalého nájemce hotelu, u kterého má město dodnes pohledávku včetně penále ve výši 14 milionů korun. Radnice se snaží peníze získat v insolvenčním řízení, ve kterém bývalý provozovatel skončil.

Hoteliéra město nenašlo, tak se jím stalo samo

Nového zájemce, který by hotel převzal, městská firma nenašla a provozuje ho tak sama.

„Hotel funguje jen v omezeném rozsahu, který dotujeme z výnosů z jiných činností. Obávám se, že do doby, než ubytovací zařízení opravíme, se nikdo do podnikání v něm nepohrne,“ míní místostarosta.

Na dotaz, kdy by rekonstrukce hotelu mohla přijít na řadu, řekl, že termín závisí zejména na příspěvku na aktuální investici do nového chlazení.

„Pokud bychom na ni dostali dotaci 30 až 40 milionů korun, díky čemuž bychom se vyhnuli úvěru, do zateplení haly a hotelu bychom se mohli pustit v roce 2017. V opačném případě to bude v pozdějších letech,“ podotkl.

Šumperská hala s ledovou plochou je jedním z nejstarších krytých zimních stadionů v Česku. Otevřený je od září 1969. Stavba sportoviště trvala tři roky. Dosud nejvyšší návštěvu zažil zimní stadion v roce 1974, kdy na utkání rezervních mužstev Československa a SSSR dorazilo 5 800 diváků. Hotel Sport přivítal první návštěvníky v roce 1972.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz