Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc jedná o zimních kavárnách, teď navzdory pokutám funguje jedna

  5:27aktualizováno  5:27
Ať bude dvacet stupňů nad nulou, nebo minus pět, v Olomouci bude zřejmě možné dát si šálek kávy na čerstvém vzduchu. Teď ale zimní posezení před kavárnami nedovoluje regulační plán památkové rezervace. Radní chtějí jednat s památkáři a najít cestu, jak takzvané zimní kavárny pustit do ulic.

Zahrádka kavárny Trieste na Dolním náměstí v Olomouci (březen 2015) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Vedení Olomouce si od zimního posezení v ulicích slibuje, že přiláká více lidí do centra města.

„Naší snahou je umožnit lidem posedět si v centru města také během zimních měsíců. Vzhledem k mírným zimám v posledních letech se nám množí žádosti provozovatelů na možnost zřízení venkovního posezení,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Doposud si majitelé kaváren mohou požádat o povolení předzahrádek jen v období od 1. dubna do 31. října. Radní si ale myslí, že širší výklad regulačního plánu nevylučuje, aby za určitých podmínek kavárníci příležitostně nosili kávu na venkovní posezení i mimo letní sezonu.

„Bavíme se o stolečcích a židličkách, které se budou muset na noc schovávat. Určitě nebude možné stavět na chodníky pódia, ohrazení či teplomety,“ doplnil Jakubec.

Jedna kavárna zimní posezení nabízí i za cenu pokut

Jedinou kavárnou, kde si Olomoučané i turisté mohli za poslední dvě zimy dát kafe zabalení do dek, je kavárna Trieste na Dolním náměstí. Její majitel Radim Petr bojuje za celoroční venkovní posezení i za cenu pokut, které od magistrátu dostává.

„Když jsme kavárnu otevřeli, náměstí se rekonstruovalo a všude kolem byla stavba. To na nás radnice ještě nemohla. Po kolaudaci náměstí to ale začalo. Já si vždy podám žádost, kterou mi magistrát zamítne, já to nerespektuju a dostanu pokutu,“ popsal kavárník.

Během několika posledních zim Radim Petr sbíral na venkovní zahrádce podpisy pod petici, která měla možnost venkovního posezení podpořit. Podepsalo ji dohromady více než šestnáct set lidí.

Nejen Petr, ale už i radní Olomouce si myslí, že zimní posezení před kavárnami může být lákadlem pro lidi, kteří by jinak do centra nepřišli. Střed města se totiž v posledních letech potýká s odlivem návštěvníků.

Nejviditelnějším důkazem jsou prázdné výlohy obchodů. Jen od chvíle, kdy nedaleko otevřela nákupní Galerie Šantovka, zavřely na náměstí a v přilehlých ulicích asi dvě desítky obchodů.

Cestu pro zimní kavárny otevře jen změna pravidel

Stávající regulační plán podle ředitele olomoucké pobočky Národního památkového ústavu Františka Chupíka žádné zimní posezení nepřipouští. Pro hledání kompromisu bude potřeba změna regulačního plánu.

„Kompromisní řešení by mohlo představovat podobu venkovního občerstvení i mimo letní sezonu jako denně odklízeného a znovu instalovaného mobiliáře sestávajícího ze stolků a židlí umístěných před restauracemi přímo na dláždění. Tyto prvky by byly osazovány v městském interiéru v době klimaticky příznivých podmínek, nikoliv nepřetržitě. Nejde tedy o akceptaci letních formy předzahrádek po celý rok,“ objasnil Chupík.

Ředitel již předem upozorňuje, že památkáři nebudou souhlasit s konstrukcemi krytými igelity nebo plasty, stojacími teplomety či doplňkovým osvětlením, stejně jako se stavbou pódií, kterými majitelé kaváren vyrovnávají podnoží.

„Trváme na vyloučení takových řešení, která by s sebou nesla hrozbu nevhodného zaplnění architektonicky nejcennějšího území města ‚balastem‘, jenž s historickým a ani s tradičním řešením městského interiéru nemá nic společného,“ doplnil Chupík.

Posezení v zimě zkomplikuje život nevidomým

Zimní mobiliář před kavárnami ale zřejmě neudělá radost nevidomým. I když ani letní předzahrádky nemají příliš v lásce, na nebezpečí překážky v cestě je v tomto období upozorňuje hlavně pódium. To ale v zimě nebude možné v centru postavit.

 „Potřebujeme nějakou vodicí linii, která nás na překážku upozorní. Tou ale nemůže být až stolek nebo židlička v kavárně. To potom hrozí, že i my můžeme ublížit návštěvníkům kaváren, pokud je nedopatřením polijeme horkou kávou,“ upozornil předseda oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Jan Příborský.

Olomoucké centrum je po Praze druhou nejstarší památkovou rezervací. Hlavní město přitom umožňuje obyvatelům i turistům celoroční posezení ve venkovních kavárnách už několik let. Velikost zahrádek a tvořivost kavárníků však v poslední době přerostly únosnou mez trpělivosti pražských památkářů.

„Praha se nesnaží provoz zahrádek v památkové zóně omezovat, ale korigovat a kultivovat jejich vzhled. Pokud má například předzahrádka pevnou podestu a ohrazení, podle názoru Nejvyššího správního soudu jde o dočasnou stavbu a my budeme žádat její odstranění. Omezujeme také umisťování reklam na předzahrádkách,“ popsala mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Najdete na iDNES.cz