Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc jedná o zimních kavárnách, teď navzdory pokutám funguje jedna

  5:27aktualizováno  5:27
Ať bude dvacet stupňů nad nulou, nebo minus pět, v Olomouci bude zřejmě možné dát si šálek kávy na čerstvém vzduchu. Teď ale zimní posezení před kavárnami nedovoluje regulační plán památkové rezervace. Radní chtějí jednat s památkáři a najít cestu, jak takzvané zimní kavárny pustit do ulic.

Zahrádka kavárny Trieste na Dolním náměstí v Olomouci (březen 2015) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Vedení Olomouce si od zimního posezení v ulicích slibuje, že přiláká více lidí do centra města.

„Naší snahou je umožnit lidem posedět si v centru města také během zimních měsíců. Vzhledem k mírným zimám v posledních letech se nám množí žádosti provozovatelů na možnost zřízení venkovního posezení,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Doposud si majitelé kaváren mohou požádat o povolení předzahrádek jen v období od 1. dubna do 31. října. Radní si ale myslí, že širší výklad regulačního plánu nevylučuje, aby za určitých podmínek kavárníci příležitostně nosili kávu na venkovní posezení i mimo letní sezonu.

„Bavíme se o stolečcích a židličkách, které se budou muset na noc schovávat. Určitě nebude možné stavět na chodníky pódia, ohrazení či teplomety,“ doplnil Jakubec.

Jedna kavárna zimní posezení nabízí i za cenu pokut

Jedinou kavárnou, kde si Olomoučané i turisté mohli za poslední dvě zimy dát kafe zabalení do dek, je kavárna Trieste na Dolním náměstí. Její majitel Radim Petr bojuje za celoroční venkovní posezení i za cenu pokut, které od magistrátu dostává.

„Když jsme kavárnu otevřeli, náměstí se rekonstruovalo a všude kolem byla stavba. To na nás radnice ještě nemohla. Po kolaudaci náměstí to ale začalo. Já si vždy podám žádost, kterou mi magistrát zamítne, já to nerespektuju a dostanu pokutu,“ popsal kavárník.

Během několika posledních zim Radim Petr sbíral na venkovní zahrádce podpisy pod petici, která měla možnost venkovního posezení podpořit. Podepsalo ji dohromady více než šestnáct set lidí.

Nejen Petr, ale už i radní Olomouce si myslí, že zimní posezení před kavárnami může být lákadlem pro lidi, kteří by jinak do centra nepřišli. Střed města se totiž v posledních letech potýká s odlivem návštěvníků.

Nejviditelnějším důkazem jsou prázdné výlohy obchodů. Jen od chvíle, kdy nedaleko otevřela nákupní Galerie Šantovka, zavřely na náměstí a v přilehlých ulicích asi dvě desítky obchodů.

Cestu pro zimní kavárny otevře jen změna pravidel

Stávající regulační plán podle ředitele olomoucké pobočky Národního památkového ústavu Františka Chupíka žádné zimní posezení nepřipouští. Pro hledání kompromisu bude potřeba změna regulačního plánu.

„Kompromisní řešení by mohlo představovat podobu venkovního občerstvení i mimo letní sezonu jako denně odklízeného a znovu instalovaného mobiliáře sestávajícího ze stolků a židlí umístěných před restauracemi přímo na dláždění. Tyto prvky by byly osazovány v městském interiéru v době klimaticky příznivých podmínek, nikoliv nepřetržitě. Nejde tedy o akceptaci letních formy předzahrádek po celý rok,“ objasnil Chupík.

Ředitel již předem upozorňuje, že památkáři nebudou souhlasit s konstrukcemi krytými igelity nebo plasty, stojacími teplomety či doplňkovým osvětlením, stejně jako se stavbou pódií, kterými majitelé kaváren vyrovnávají podnoží.

„Trváme na vyloučení takových řešení, která by s sebou nesla hrozbu nevhodného zaplnění architektonicky nejcennějšího území města ‚balastem‘, jenž s historickým a ani s tradičním řešením městského interiéru nemá nic společného,“ doplnil Chupík.

Posezení v zimě zkomplikuje život nevidomým

Zimní mobiliář před kavárnami ale zřejmě neudělá radost nevidomým. I když ani letní předzahrádky nemají příliš v lásce, na nebezpečí překážky v cestě je v tomto období upozorňuje hlavně pódium. To ale v zimě nebude možné v centru postavit.

 „Potřebujeme nějakou vodicí linii, která nás na překážku upozorní. Tou ale nemůže být až stolek nebo židlička v kavárně. To potom hrozí, že i my můžeme ublížit návštěvníkům kaváren, pokud je nedopatřením polijeme horkou kávou,“ upozornil předseda oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Jan Příborský.

Olomoucké centrum je po Praze druhou nejstarší památkovou rezervací. Hlavní město přitom umožňuje obyvatelům i turistům celoroční posezení ve venkovních kavárnách už několik let. Velikost zahrádek a tvořivost kavárníků však v poslední době přerostly únosnou mez trpělivosti pražských památkářů.

„Praha se nesnaží provoz zahrádek v památkové zóně omezovat, ale korigovat a kultivovat jejich vzhled. Pokud má například předzahrádka pevnou podestu a ohrazení, podle názoru Nejvyššího správního soudu jde o dočasnou stavbu a my budeme žádat její odstranění. Omezujeme také umisťování reklam na předzahrádkách,“ popsala mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Zažil ovace i střelbu, místo důchodu exprincipál s cirkusem putuje dál

Jiří Berousek starší byl do roku 2011 principálem Národního cirkusu Original...

Jméno Berousek je ve světě cirkusu značka s bohatou historií. Sedm generací artistů, kejklířů a krotitelů jí dává lesk...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY OLOMOUC 113,-Kč/h

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 19 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz