Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se po téměř třech letech mají vrátit pacienti. Plánuje to alespoň nový majitel areálu.

Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se po téměř třech letech mají vrátit pacienti. Plánuje to alespoň nový majitel areálu. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Lázně v Lipové dostanou šanci, nový majitel je chce znovu otevřít

  • 1
Před necelými třemi lety slavné Schrothovy lázně v Lipové na Jesenicku zkrachovaly. Po řadě marných pokusů sehnat nového investora se zdálo, že zdejší téměř dvě století trvající vodoléčebná tradice navždy končí. Jenže nyní je všechno jinak. Lázně kupuje nový majitel a plánuje jejich někdejší slávu opět vzkřísit.

Pro zkrachovalé lázně v Lipové na Jesenicku, které jsou zavřené už téměř tři roky, se snahy o záchranu dlouho zdály jako ztracená mise. O to překvapivěji zní zpráva, že Schrothovy lázně se znovu otevřou. Nový majitel, společnost Lázně Lipová, jejíž zástupci tento týden úspěšně dotáhli jednání o koupi, kterou stvrdili podpisem smlouvy, plánuje lázeňství v jesenické obci opět oživit.

„Naší prioritou je obnovit lázeňský provoz, a to nejpozději letos na podzim. Chtěli bychom začít s léčbou zhruba 120 pacientů. Je to smělý plán, ale nikoli nereálný,“ řekl MF DNES jednatel společnosti Lázně Lipová Michal Dyntera.

Ten je zároveň členem představenstva pražské společnosti Clitia, která je jediným společníkem nové firmy Lázně Lipová. Clitia se zabývá především nakupováním, rekonstrukcemi a následným pronájmem zanedbaných nemovitostí, ale podniká právě i v oblasti wellness a lázeňství.

V Lipové je podle Dyntery možné využít pro obnovení provozu pět klíčových lázeňských budov.

„Jsou nutné některé sanační práce a dovybavení, ale myslím, že bude možné budovy připravit v poměrně krátkém čase tak, aby byly opět provozuschopné. Až v další fázi dojde na rozvoj a zvelebování celého areálu,“ nastínil.

Firmu čeká shánění personálu i získávání licence

Větší starost než zázemí dělá novému majiteli personál. Po krachu lázní si totiž propuštění zaměstnanci našli jinou práci.

„Bude to složité. Zabýváme se intenzivně náborem lidí. Začínáme také sondovat mezi bývalými zaměstnanci, kdo by se chtěl vrátit, a oslovujeme lékaře. Zajistit kvalitní personál je stěžejní úkol,“ prohlásil Dyntera.

Na nového majitele však čeká také složitý administrativní proces. Společnost musí získat povolení, aby mohla provozovat nestátní zdravotnické zařízení.

„Musíme najít odborného garanta v oboru balneologie, je nutné mít lékaře s odborností pro léčené choroby. Potřebujeme uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ vyjmenoval nový šéf lázní.

Společnost provozuje jeden lázeňský a wellness hotel

V první fázi chce navázat na téměř 200 let dlouhou tradici zdejších lázní, které měly velké úspěchy s léčbou obezity a především úporných kožních nemocí.

„Jsou k tomu minimálně dva důvody. Jedním je zařazení lipovských lázní do indikačního seznamu, ve kterém jsou zde léčené choroby uvedeny a schváleny. Druhým důvodem jsou informace minimálně o části bývalých pacientů, kteří by se do prostředí lázní v Lipové rádi vrátili pro jejich domáckou atmosféru a soukromí,“ popisuje Dyntera. Postupně chce vedle lázeňské léčby nabízet také i více sportovních, kulturních a společenských aktivit.

Pro společnost Clitia není lázeňství krokem do neznáma. Už třetí rok provozuje lázeňský a wellness Hotel Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují.

„Před několika lety jsme se ještě s partnery pokoušeli získat část areálu lázní v Náchodě-Bělovsi a navázat na tamní dlouholetou tradici lázeňství. Bohužel jednání nebylo úspěšné,“ řekl.

Může to přinést oživení turismu i pracovní místa, doufá starosta

Cenu, kterou Clitia za areál zaplatí, strany nezveřejnily. Dohodu si však pochvaluje i konkurzní správce Jiří Kocvrlich.

„Prodejní cena umožní uspokojit požadavky věřitelů ve výši, jaká rozhodně není v takových konkurzech běžná. Navíc nový majitel má velký zájem obnovit lázeňství, což je jenom dobře.“

Podobně mluví i lipovský starosta Lubomír Žmolík. „Pro obec a Jesenicko to znamená nesmírné oživení a desítky pracovních příležitostí. Lázně byly také vítaným turistickým cílem, takže obnovení pomůže i cestovnímu ruchu,“ řekl.

Schrothovy lázně založil v roce 1829 Johann Schroth, současník slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně zažívaly nejlepší časy v 90. letech, po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli léčebný areál uzavřít, aby dál nezvyšovali dluhy. Sami se snažili lázně prodat, ale marně, takže skončily v konkurzu. I ten však byl rovněž dlouho neúspěšný. Až doteď.