Poslední ruda byla ve štolách Zlatých Hor vytěžena v roce 1993 (na snímku právě poslední vytěžený vozík rudy). Teď je o krok blíž plán na to lákat sem na ně turisty.

Poslední ruda byla ve štolách Zlatých Hor vytěžena v roce 1993 (na snímku právě poslední vytěžený vozík rudy). Teď je o krok blíž plán na to lákat sem na ně turisty. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Zlaté Hory chtějí získat a otevřít štolu, kde se těžilo zlato

  • 0
Zlaté Hory na Jesenicku, známé svou mnohasetletou zlatokopeckou minulostí, chtějí zdejší atraktivní podzemní štoly ukázat lidem a přilákat na ně turisty. Od státu proto chtějí získat jednu ze zlatorudných štol, zvanou Poštovní.

Lidé se zatím do štol nedostanou, protože jsou nebezpečné a státní podnik DIAMO, který se stará o celý prostor a zajišťuje jeho postupnou rekultivaci, je pouze zajistil proti vstupu.

Teď se vše mění, protože zastupitelé Zlatých Hor se po dlouhé době rozhodli, že požádají stát, aby převedl na město alespoň část z mnohakilometrového podzemí. Tu chce město zpřístupnit veřejnosti, mnoho let se ale o tomto kroku pouze mluvilo.

"Oficiálně požádáme o převod Poštovní štoly do našeho majetku. Tohle je první krok k tomu, abychom ji mohli v budoucnu zpřístupnit," sdělil zlatohorský starosta Milan Rác.

Důlní podnik s předáním štoly počítal, proto ji nezlikvidoval

Státní podnik DIAMO proti tomu nemá námitky. "Jednání byla už dříve a podnik s tím pořád počítal. Proto také nebyla Poštovní štola zlikvidována. S převodem by neměl být zásadní problém," řekl šéf zlatohorského závodu podniku DIAMO Jan Kotris.

Sám zná dobře zlatohorské podzemí a právě Poštovní štolu doporučil ke zpřístupnění. "Poštovní štola patřila ve středověku k nejvýnosnějším a dnes je asi nejzajímavější ze štol vhodných k úpravám, aby do podzemí mohli lidé. Navíc náklady na její úpravu by nemusely být příliš vysoké," domnívá se Kotris.

Poláci mají podobně kouzelné podzemí ve Zlatém Potoku, jen několik desítek kilometrů od Zlatých Hor. Jenže ti už před lety dokázali udělat ze štoly prvořadou atrakci, kterou ročně navštíví desítky tisíc lidí.

Kotris uvedl, že státní podnik nemohl se štolou ve Zlatých Horách udělat nic, co by ji pomohlo zpřístupnit. "Zajišťujeme čištění důlních vod po novodobé těžbě a rekultivaci. Naší povinností je taky zajistit štoly tak, aby se tam nikdo nedostal, protože jsou nebezpečné," řekl Kotris. Vstup do Poštovní štoly je tak zatarasen bytelnou kovovou mříží, vstupy do mnoha jiných štol zalil beton.

Turisty podzemí láká, kdy ale do štol zamíří, se zatím neví

Město zatím neví, kdy se podaří štolu zpřístupnit. "Nejdřív musíme zajistit zdroje, musí se udělat průzkum, který řekne, co je potřeba udělat, takže o nějakém termínu se teď nedá mluvit," prohlásil Rác.

Další atrakce může pomoci rozvoji cestovního ruchu. "Podzemí je pro turisty vždy velmi atraktivní. Je dobře, že se začíná v této věci ve Zlatých Horách něco dít," sdělil Václav Pták pracující v cestovním ruchu.

Těžba zlata, stříbra a barevných kovů začala ve Zlatých Horách ve 13. století, poslední těžařské stroje tu pracovaly v roce 1993. Zlomek zlatohorského podzemí slouží pro léčbu dětí s dýchacími potížemi.