Miroslav Sedláček u vrchního soudu, kam se odvolal proti verdiktu krajského soudu. Ten ho za pokus o vraždu, útok na veřejného činitele a krádež poslal do vězení na 14,5 roku. Vrchní soud to potvrdil.

Miroslav Sedláček u vrchního soudu, kam se odvolal proti verdiktu krajského soudu. Ten ho za pokus o vraždu, útok na veřejného činitele a krádež poslal do vězení na 14,5 roku. Vrchní soud to potvrdil. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Zloděj vyhazoval policistu z auta, soud mu potvrdil 14,5 roku vězení

  • 7
Vrchní soud v Olomouci potvrdil zloději aut Miroslavu Sedláčkovi 14,5 roku vězení za to, že se v roce 2009 pokusil vyhodit policistu z auta jedoucího zhruba stokilometrovou rychlostí. Sedláček se k němu odvolal proti verdiktu krajského soudu, který ho potrestal za pokus o vraždu, útok na veřejného činitele a krádež.

"Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud správně ustálil otázku viny i kvalifikoval jeho jednání. Stejně tak ho správně posoudil jako zvlášť nebezpečného recidivistu a uložil mu přiměřený zákonný trest. Nebyl tedy důvod zasahovat do rozsudku," uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Šestatřicetiletý Sedláček, který byl v minulosti už několikrát souzen, si trest odpyká v nejpřísnější věznici. Svou vinu před soudem znovu popřel. Stejně jako u krajského soudu tvrdil, že v noci jen pomáhal příteli převézt auto a o tom, že je kradené, nevěděl. Policistům se údajně snažil ujet proto, že měl zákaz řízení a nechtěl být proto dopaden.

"Nežádám o žádný soucit, já jen chci, aby bylo rozhodnuto spravedlivě. Absolutně jsem nečekal, že budu krajským soudem odsouzen za to, co jsem neudělal. Policista se rozhodl auto zastavit tak, že do něj naskočil. Mohl střílet na kola. Výsledkem byl jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. Policista o ději vypovídal lživě. Musel, aby se vyhnul dalšímu vysvětlování," uvedl u soudu podle ČTK Sedláček.

Popřel také najíždění na policisty vyhazování policisty z auta. Za tragické následky incidentu už dříve vinil naopak policistu, který ve voze "vystřílel celý zásobník". "Jeho jediná možná obrana byla, že ze sebe udělá oběť a všechno svede na mě," tvrdil.

Muže přišli podle ČTK k soudu podpořit jeho kamarádi. Výroky soudce i státní zástupkyně častovali v soudní místnost vulgárními výrazy a při odchodu jeden z nich bouchl soudní lavicí.

Policista visel polovinou těla z auta a bojoval o život

Trest je za automobilovou honičku z poloviny prosince 2009, která skončila střelbou policisty a smrtí druhého zloděje. Policisté tehdy po třetí hodině ráno vyrazili do olomoucké ulice Na Šibeníku, kde zloděj ukradl Škodu Octavia. Hlídka začala auto pronásledovat po Brněnské ulici, odkud zamířilo k výpadovce na Prostějov.

Zloděj však náhle škodovku zastavil a přeběhl do audi, kde na něj čekal komplic. Policista Martin Dudešek jej dohonil zrovna ve chvíli, kdy zloděj nasedal, a Dudeška tak strhl s sebou. Poté se auto rozjelo a brzy uhánělo rychlostí zhruba sto kilometrů v hodině.

Sedláček se přitom snažil policistu z vozu vyhodit, což by přitom podle jednoho z největších českých expertů na forenzní mechaniku skončilo Dudeškovou smrtí.

"Všechny biomechanické parametry, které jsem posuzoval, překračují limity. Kdyby byl policista v té stokilometrové rychlosti z auta vyhozen, jednoznačně by zemřel," řekl před soudem při svém znaleckém posudku prorektor Policejní akademie a šéf její katedry kriminalistiky Jiří Straus (více čtěte zde).

"Na moje výzvy, aby zastavili, vůbec nereagovali. Musel jsem jednat tak, jak jsem vycvičený, a snažit se situaci ukončit. A samozřejmě tak, aby pro mě dopadla dobře. Vím, že už to nevymažu, ale i poté, co jsme to procházeli s ostatními kolegy, jsem přesvědčený, že nešlo nic jiného dělat. Už jsem jednoznačně bojoval o život," popisoval později v rozhovoru pro MF DNES policista.

Mapa zásahu Martina Dudeška proti zlodějům aut v Olomouci.

Mapa honičky policistů se zloději, která se v Olomouci odehrála v prosinci 2009. Pro zvětšení klikněte.

"Já jsem jednal maximálně profesionálně a oni měli na výběr. Měli několikrát šanci mě poslechnout a udělat, co jsem jim říkal. Většina lidí se zdravým selským rozumem by proti zbrani nešla. Ale oni byli lidé, kteří toho měli už v souvislosti se zákonem hodně za sebou, tak reagovali jinak. Normální člověk by zastavil, vzdal se a všechno by bylo jinak," dodal tehdy Dudešek (celý rozhovor čtěte zde).