Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová tělocvična či opravy chodníků. Obce těží z nového dělení daní

  13:22aktualizováno  13:22
Miliony korun přibyly do rozpočtů malých měst a vesnic z Olomouckého kraje po změně v dělení daní. Mohou si tak teď dovolit roky odkládané stavby či opravy, na něž dosud nebyly peníze. Najdou se však i výjimky - některé z nejmenších vsí teď naopak dostávají méně.
Díky změně dělení daně dostaly malé obce miliony korun navíc. Mohou tak mimo jiné třeba opravit více cest či chodníků. Ilustrační snímek

Díky změně dělení daně dostaly malé obce miliony korun navíc. Mohou tak mimo jiné třeba opravit více cest či chodníků. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Změna v rozdělování vybraných daní začala platit od loňska. Zatímco v Praze, Brně, Ostravě a Plzni si dohromady pohoršili zhruba o 1,1 miliardy korun, ve většině ostatních měst a především na vesnicích si polepšili, v některých případech i velmi výrazně.

Někde si díky tomu splní dlouho odkládané plány. Například v Senici na Hané na Olomoucku by dospělí a především děti už desítky let chtěli, aby u místní základní školy stála tělocvična. Dosud na to ale obec nedokázala najít peníze. Nově ale dostává oproti dřívějšku navíc zhruba 4,1 milionu, celkový rozpočet obce je přitom kolem 20 milionů.

Tamní zastupitelé už rozhodli, že peníze navíc poputují na zvláštní účet, ze kterého pak budou využity právě na stavbu tělocvičny.

„Mluví se tady o ní snad už od války. Pokud se nám podaří příští rok sehnat dotace, tak ji postavíme z nich, ale pokud ne, tak nyní máme jistotu, že si ji díky novému rozdělení daní budeme moci postavit sami ze svého. Kdyby se nastavení daní neměnilo, nebylo by to možné,“ řekl starosta Michal Tichý.

I malé obce teď dostávají o miliony korun víc

I jinde se těší z milionů navíc. Na Olomoucku si třeba Luká, v níž žije osm stovek obyvatel, polepšila o dva miliony, třítisícové město Velká Bystřice pak o 7,7 milionu.

„Jsme díky tomu v tuto chvíli schopni zvládnout více investic bez úvěrů, a tedy zadlužení. Jde například o rekonstrukci místního hotelu Zámek, opravy chodníků a silnic ve městě celkově za více než deset milionů a také stavbu dvou nových oddělení mateřské školy,“ shrnul místostarosta Ivo Slavotínek.

Hmatatelný výsledek změny může vidět i šestnáct stovek obyvatel Horní Moštěnice na Přerovsku. Té se příjem z daní zvýšil z 15,5 na 19 milionů.

„Mohli jsme se díky těm penězům pustit do rekonstrukce kulturního domu a zámecké zahrady. Investovali jsme do obecního majetku, do oprav, které bychom si jinak nemohli dovolit. Příští rok třeba hodláme opravit budovy obecního úřadu a pošty,“ shrnul starosta Vladimír Martínek.

Poničené lavičky by jen natřeli, teď mohou nakoupit nové

V nedalekých Kokorách zase za získaného 1,7 milionu mimo jiné zaplatili projektovou dokumentaci kanalizace a čističky odpadních vod, v Bedihošti na Prostějovsku, kde si přilepšili o necelé tři miliony, opravili silnice i chodníky, vyseli trávu a vysadili stromky.

„Můžeme si dovolit nakoupit nové lavičky tam, kde bychom dříve ty ve špatném stavu jen natřeli. Nebo zaměstnat v létě, kdy je u nás turistická sezona, o jednoho člověka navíc. To je velká pomoc,“ pochvaluje si více peněz z daní starostka Branné na Jesenicku Marcela Kozáková.

„Dostali jsme zhruba šest milionů, což je úžasná částka. Opravujeme za to cesty a chodníky. Každoročně jsme na to vydali asi milion korun, teď si můžeme dovolit čtyřikrát víc. Kromě toho jsme mohli z vlastních zdrojů opravit tělocvičnu. Dříve se finance sháněly horko těžko, dotační akce jsme si museli hodně vybírat. Dnes bereme všechno,“ přitakává také starosta Libiny na Šumpersku Tomáš Kobza.

Výjimky potvrzují pravidlo, v nejmenších vískách smutní

Ve Šléglově na druhé straně téhož okresu ale vládne zklamání. Přestože si totiž naprostá většina radnic a obecních úřadů změnu dělení daní pochvaluje, některé z nejmenších vsí na ní příliš nevydělaly, či dokonce i tratí. Což je případ právě vesničky se zhruba čtyřiceti obyvateli.

Tam dostávají nově z daní o 85 tisíc korun méně, což je při celkovém rozpočtu pohybujícím se kolem 700 tisíc citelný zásah.

„V republice tohle postihlo zhruba 32 obcí. Převážnou část financí dáváme na údržbu veřejné zeleně, takže abychom se teď vešli do rozpočtu, museli jsme snížit četnost sekání trávy. Sekali jsme sedmkrát, aby obec byla upravená, když sem lidé jezdí na rekreaci. Teď to děláme jen pětkrát,“ nastínil následky starosta Zdeněk Císař.

Původně přitom podle něj mělo nové nastavení rozpočtového určení daní uškodit nejmenším obcím ještě více, nakonec však byl výpočet upraven. Ovšem Šléglovu to stejně nepomohlo.

„Považoval jsem nastavení rozdělení daní ve vztahu k nám za nespravedlivé a protestoval jsem. My se s tím nějak vyrovnáme, ale šlo mi o princip,“ dodal Císař.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Najdete na iDNES.cz