Změny záplavových map umožňují stavbu nových domů. Lidé také mohou získat levnější pojistku. (ilustrační snímek)

Změny záplavových map umožňují stavbu nových domů. Lidé také mohou získat levnější pojistku. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záplavové mapy se mění. Znamená to stavbu domů i levnější pojistky

  • 0
Protipovodňové hráze a další ochranné stavby, které vodohospodáři v posledních letech na střední Moravě dokončili, překreslují mapy záplavových území. Místa, kde se kvůli riziku povodní například nesmělo stavět, nyní obce plánují měnit na stavební parcely či průmyslové zóny.

Z úprav mohou těžit také lidé, kteří v dříve vodou ohrožených oblastech bydlí. Mohou totiž začít vyjednávat s pojišťovnami a dosáhnout snížení pojistek svých nemovitostí. Ze seznamu záplavových území v poslední době zmizelo několik oblastí na střední Moravě.

„Po dokončení stavby ochranných hrází Krajský úřad Olomouckého kraje aktualizoval záplavové území tak, že některé plochy z něj byly vyňaty,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová.

Místa, kde byl dlouhé roky téměř zastaven jakýkoli rozvoj, mohou nyní naplno využívat třeba v Chromči, Leštině, Postřelmově a brzy se podle všeho dočkají také Moravičany.

„Zpracovali jsme aktualizaci záplavového území řeky Třebůvky, která se týká obce Moravičany a osady Mitrovice. Předpokládáme, že návrh podáme na krajský úřad do konce roku 2014,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Místo vody průmyslová zóna a rodinné domky

Například právě Moravičany zásadní změnu velmi vítají. „V roce 2012 bylo dokončeno ohrázování řeky Třebůvky, které chrání obec včetně místní části Mitrovice. Pro nás je důležité, že díky těmto hrázím celá vesnice prakticky vypadne ze záplavového území a bude se moci rozvíjet,“ starosta Moravičan Antonín Pospíšil.

„Věřím, že se schválením na kraji už nebude problém. Zásadní totiž bylo, že proti není Povodí Moravy, které se o tok stará,“ dodal. Podle něj bude možné například využít plochu, se kterou obec počítá pro průmyslovou zónu.

„Velmi důležité také je, že získáme plochy pro stavbu rodinných domků. Moravičany mají velmi výhodnou polohu, ať už z pohledu dopravy, tak dostupné vzdálenosti velkých firem. Proto je u nás o stavbu domků velký zájem, který teď budeme moci konečně uspokojit,“ pochvaluje si starosta.

Také v Leštině po vynětí některých pozemků ze záplavového území získali nová stavební místa, která se vzápětí rychle prodala. „Vyrostlo tam už zhruba dvacet rodinných domků,“ popisuje starosta Miroslav Bílý.

Postřelmov si o podobnou úpravu zažádal až v době, kdy se rozhodl postavit sportovní areál v bývalé pískovně, která ležela v záplavovém území.

„Když jsme začali před několika lety přemýšlet o sportovně-rekreačním areálu, zjistili jsme, že se tam nesmí stavět. Přitom u nás byly protipovodňové hráze postaveny už v roce 2002. Požádali jsme proto Povodí Moravy a Olomoucký kraj o vynětí této části Postřelmova ze záplavového území, a podařilo se,“ popsal starosta Postřelmova Jaroslav Nimrichtr.

Obec už má nyní stavební povolení a sonduje možnosti financování. „Samozřejmě budeme chtít stavět co nejdřív,“ potvrdil postřelmovský starosta.

Lidé mohou ušetřit na pojistkách

Vynětí pozemků ze záplavového území je však hodně důležité i pro lidi, kteří tam už domky, hospodářská stavení nebo své firmy mají. Ve výsledku totiž mohou začít vyjednávat se svými pojišťovnami a díky změně výrazně ušetřit na pojistkách.

„Jestliže se místo pojištění díky některým opatřením a novým skutečnostem přesune do méně rizikové zóny či jiným způsobem prokazatelně klesne riziko velké vody, jsme připraveni toto samozřejmě zohlednit a příznivě promítnout do ceny pojištění,“ potvrzuje například mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

Všechny vesnice, ve kterých nyní došlo k úpravám záplavového území a jež teď chrání hráze, byly těžce postiženy zejména při povodni v roce 1997 a některé i při záplavách v následujících letech.