Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci.

Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Znalkyně zkreslila cenu olomouckého paláce, žalobce ji poslal k soudu

  • 2
Státní zástupce posílá před soud znalkyni Hanu Martínkovou, která v posudku před chystaným prodejem známého olomouckého Edelmannova paláce podle policie i žalobců úmyslně zkreslila hodnotu památky, aby její známý mohl dům získat za nižší cenu. Město by tak přišlo o 23 milionů.

Edelmannův palác měl být součástí transakce, v rámci které by olomoucká radnice získala klíčovou parcelu a pomohla tím místnímu Muzeu umění dotáhnout do konce přípravu stavby kulturního a uměleckého centra s názvem Středoevropské fórum.

Soudní znalkyně Hana Martínková se podílela na přípravě akce. Pro olomouckou radnici zpracovávala posudky na ocenění paláce i zmiňovaného pozemku v Denisově ulici, který patří podnikateli Miroslavu Barnetovi. Ten by výměnou za pozemek získal možnost odkoupit jeden z nejcennějších historických domů, které městu patří.

Palác v posudku zlevnil, parcela naopak podražila

Kriminalisté i státní zástupce tvrdí, že znalkyně v posudku snížila cenu paláce, a naopak zvýšila cenu soukromého pozemku. Za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek jí hrozí dvou- až desetileté vězení (o případu čtěte také zde).

"Důkazní situace mi nedávala jinou možnost, než věc posunout dál. Bude o ní muset rozhodnout nezávislý soud," řekl státní zástupce Petr Matoušek, který výsledky vyšetřování olomouckých kriminalistů posuzoval víc než měsíc.

Motivací znalkyně mohla být její známost s M. B., míní žalobce

Pokud by na plánovanou směnu došlo, město Olomouc by na transakci prodělalo 23 milionů korun. Vydělal by naopak Barnet, s nímž znalkyně už v minulosti spolupracovala a do jehož rukou svými posudky naskládala všechny trumfy.

"Podstatou jejího činu je podání nepravdivých, hrubě zkreslených a neúplných znaleckých posudků. Motivací mohla být její známost s M. B.," uvedl Matoušek. To, že by se sama znalkyně chtěla či mohla svými posudky obohatit, se kriminalistům nepodařilo prokázat.

Hana Martínková se v této fázi případu nechce k obžalobě vyjadřovat: "Nechávám si prostor na obhajobu u soudu," prohlásila.

Politiky, kteří směnu odhlasovali, policie neobvinila

Město hodlalo Edelmannův palác prodat za 38 milionů korun. Část ceny měl Barnet zaplatit pozemkem, který znalkyně ocenila na 9,5 milionu korun. Město pak pozemek chtělo obratem prodat Muzeu umění Olomouc, které výstavbu Středoevropského fóra připravovalo.

Kvůli podezřelému obchodu muselo na policii také všech 32 olomouckých zastupitelů, kteří v březnu 2009 hlasovali pro směnu památky za pozemek. Politiky ale kriminalisté neobvinili.

Celý plán však nakonec ztroskotal na tom, že muzeum nedostalo na stavbu dotaci. Edelmannův palác tak zůstal městu.

"Prodávat tento dům by nás nikdy nenapadlo, tehdy jsme pouze chtěli pomoct Středoevropskému fóru," hájí postup olomouckých politiků náměstek primátora Martin Major.

,