Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký tupolev zmizí. Čeká ho letecké muzeum, nebo vrakoviště

  12:13aktualizováno  12:13
Éra známého olomouckého letadla stojícího u plaveckého stadionu se uzavírá. Zchátralý tupolev s nočním barem uvnitř totiž v řádu několika měsíců ze svého stanoviště v Legionářské ulici zmizí. Otázkou zůstává, kde tradiční orientační bod pro setkávání několika generací Olomoučanů skončí. Ve hře je místní letecké muzeum i vrakoviště.

Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku 1975. Uvnitř byl noční bar. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dlouholeté úvahy o dalším osudu olomouckého letadla nyní urychlily stamilionové plány místního magistrátu na přestavbu nedalekého zimního stadionu na moderní městskou halu (více včetně vizualizací zde).

Pokud dopadnou dobře všechna jednání se soukromým investorem, počítá město i s úpravami jeho okolí. A v tom tak už není pro zchátralé letadlo v Legionářské ulici místo.

"Nechceme samozřejmě rozhodovat za jeho soukromého vlastníka. Vnímáme letadlo jako symbol určité doby, ale ta se už mezitím někam posunula. Není tak možné trpět u centra města toto torzo," uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku...
Známé olomoucké letadlo, sovětský Tupolev TU-104A, které stojí u bazénu od roku...

Olomoucká radnice bere známé letadlo už jen jako torzo, které v centru nechce. Místo se navíc při kompletní proměně zimního stadionu a jeho okolí zcela změní.

"Dříve jej město vnímalo jako určitou exkluzivitu a nechtělo tak po vlastníkovi letadla žádný nájem. Teď je však skutečně čas podívat se, kde by mohlo být jeho další stanoviště," dodal.

Místo letadla budou parkovat auta návštěvníků stadionu

V místech, kde nyní již značně zašlý tupolev více než pětatřicet let stojí, by v budoucnu měla parkovat auta návštěvníků nového stadionu. Město by s jeho stavbou chtělo začít nejpozději do roku 2014.

Olomoucký tupolev

Major má za sebou jednání se synem majitele, který se o jeden ze symbolů Olomouce stará. Na otázku, co bude s letadlem dál, se nyní nabízí více odpovědí.

"Jednou z nich je přesun do leteckého muzea na Neředíně, další možností je likvidace. A to buď přímo na místě, či odvoz někam do sběrny. Teď se u těchto možností určují náklady, zvítězí pravděpodobně ta nejlevnější," shrnul náměstek.

Přesné datum, kdy letadlo sovětské výroby, u něhož si dávalo sraz několik generací Olomoučanů, z centra města zmizí, ještě známé není. Svoji představu však náměstek má.

"Jsou to jednotky měsíců. Chceme, aby to bylo co nejdříve. Ten přesun nebude nejlevnější záležitost. Jde vskutku o velmi nadměrný náklad, takže to ani logisticky nebude úplně jednoduché. Je to potřeba všechno promyslet," vysvětlil Major.

Přesun bude stát statisíce korun, zájem projevilo muzeum

To potvrzuje i syn majitele letadla a nočního baru Letka Martin Navrátil. Náklady na odstranění desítek let starého stroje předběžně vyčísluje na statisíce korun. "S radnicí jsem už jednal. Nyní se snažíme vyřešit, jak to letadlo z Olomouce dostat," potvrzuje.

TU-104, jeden ze symbolů města

Naposledy se olomoucký tupolev ve službách Československých aerolinií odlepil od země ve čtvrtek 25. dubna 1974 při letu mezi Prahou a Ostravou. U olomouckého plaveckého areálu stojí od roku 1975.

Tak náročný přesun se podle Navrátila plánuje i půl roku. "Letadlo jsme se snažili nějakým způsobem zachovat. Osobně jsem předkládal plán, že by se opravilo, ale už se tam s ním nepočítá," popisuje Navrátil. "Třeba se ještě objeví někdo, kdo by o něj měl zájem," věří.

Ten již dříve projevilo olomoucké letecké muzeum, které sídlí v městské části Neředín. "Pokud by letadlo od zimního stadionu mělo skutečně zmizet, tak bychom se o něj určitě zajímali. Záleží to ovšem samozřejmě na tom, zda tam zůstane, či nikoli," uvedl Zdeněk Svobodník, jeden ze správců muzea.

Co se podle vás mělo udělat s olomouckým tupolevem?

celkem hlasů: 6824

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Opravit ho, ale nechat na stávajícím místě. 4156
Přesunout do olomouckého leteckého muzea. 1596
Sešrotovat. 749
Nechat tak, jak je. 179
Nemám jasný názor. 144Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz