V olomouckém kultovním Jazz Tibet Clubu vystoupila řada zahraničních umělců (na snímku David Kitt), spolek, který ho provozuje, teď ale může dostat kvůli černým pronájmům výpověď z domu.

V olomouckém kultovním Jazz Tibet Clubu vystoupila řada zahraničních umělců (na snímku David Kitt), spolek, který ho provozuje, teď ale může dostat kvůli černým pronájmům výpověď z domu. | foto: www.jazzclub.olomouc.com

Známý olomoucký klub načerno pronajal prostory, sám platí symbolický nájem

  • 4
Kultovní olomoucký klub Jazz Tibet se vlastním přičiněním dostal do existenčních problémů. Vyšlo totiž najevo, že za tržní ceny načerno pronajímal prostory, za které městu platí symbolický nájem. Radní města teď řeší dilema, jak ho potrestat, a zároveň nepřipravit Olomouc o jedinečný kulturní stánek.

Spolek přátel olomouckého jazzu, který známý klub před šestnácti lety založil, platil radnici v letech 1995-2005 pouze symbolické nájemné ve výši sto korun ročně. Důvodem byl fakt, že spolek pronajatou část domu v Sokolské ulici opravil. Dodnes pak nájemné nepřesáhlo 6 900 korun měsíčně.

Přátelé jazzu však prostřednictvím později založené společnosti Jazz Club CZ bez vědomí města pronajímali za dvacet tisíc korun měsíčně dalším firmám restauraci, a za šest tisíc korun také sousední vinotéku.

Spolek teď tvrdí, že o povinnosti nahlásit podnájemníka do letošního roku nevěděl. "Ve smlouvě s městem jsme to neměli výslovně zakázáno," uvedl jednatel firmy Jazz Club CZ a zakládající člen spolku Jaroslav Švarc.

Počínání klubu hájí také tím, že jinak by Jazz Tibet nemohl pořádat koncerty. "Zatímco jiné instituce dostávají od města až astronomické částky, my jedeme za svoje nebo za to, co jsme vydělali na podnájemnících," nastínil Švarc.

Radní nemají jednotný názor, někteří klub hájí

Spolku přátel jazzu přesto nyní hrozí vyhazov z pronajatého domu. "Nepovolený podnájem je podle mě důvodem k výpovědi z nájmu. Nejpozději do měsíce ji projedná městská rada. Pokud to schválí, hned poté vyhlásíme soutěž. Zvítězí kombinace nápadu a nabídnutého nájemného," prohlásil náměstek primátora Martin Major s tím, že i současný provozovatel dostane znovu šanci.

Tak rezolutní názor přitom neměla radnice od začátku. Návrhem na výpověď z nájmu se politici zabývali už před měsícem, ale tehdy ji ještě neschválili. Ne všichni totiž černý podnájem považují za tak závažný problém, aby kvůli tomu ohrozili klub s dlouhou minulostí.

"Porušení smluvních podmínek nelze tolerovat a je nutná náprava. Na druhou stranu nemám pocit, že by si provozovatelé Jazz Tibet Clubu mastili kapsy parazitováním na městském majetku. Program, který klub nabízí, musí naopak dotovat z vlastních peněz," zastává se spolku náměstek primátora Jan Holpuch.

Argumentuje mimo jiné tím, že na program, jehož součástí jsou často i dva koncerty zahraničních interpretů do měsíce, dostává klub oproti jiným kulturním zařízením od města mnohem méně dotací.

"V posledních třech letech šlo do Jazz Tibet Clubu maximálně 180 tisíc korun za rok. Například U-klub nebo loutkové divadlo letos dostaly 250 tisíc korun, kino Metropol jsme podpořili 650 tisíc korunami," podotkl Holpuch.

Pronájem se prozradil kvůli sporu s provozovatelkou vinotéky

Černý podnájem vyšel najevo letos na jaře, když se jednatel firmy Jazz Club CZ Jaroslav Švarc nepohodl s provozovatelkou vinotéky Janou Šubovou. Švarc po Šubové chtěl, aby pronajaté prostory opustila.

"Dozvěděli jsme se to na základě občanského upozornění. Bylo mou povinností upozornit město jako vlastníka, od té doby se to řeší," řekl ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka.

Jana Šubová odmítá, že by šla svého pronajímatele udat. "Šla jsem tam s peticí za zachování vinotéky. Chtěla jsem se zeptat, zda by nešla oddělit od klubu a zda bych si ji od města nemohla pronajmout přímo," vysvětlila Šubová.

Dnes už Šubová nebojuje jen za vinotéku, ale chtěla by si vzít na starosti i klub. Městu nabízí komerční nájemné. "Jsem si vědoma tradice tohoto klubu a budu v ní ráda pokračovat," slibuje.

Vzdát se klubu však nechtějí ani členové Spolku přátel olomouckého jazzu. "Kolem klubu už se pohybují naše rodiny a spousta našich přátel. Je to naše srdeční záležitost. Budeme bojovat až do konce," poznamenal Jaroslav Švarc.