Znečištění ovzduší prachem v Přerově už nyní překročilo celoroční limit. Jednou z hlavních příčin je doprava, i proto město volá po urychleném dokončení dálnice D1. (ilustrační snímek)

Znečištění ovzduší prachem v Přerově už nyní překročilo celoroční limit. Jednou z hlavních příčin je doprava, i proto město volá po urychleném dokončení dálnice D1. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Znečištění ovzduší prachem v Přerově už nyní překročilo celoroční limit

  • 5
I letos budou obyvatelé Přerova trpět znečištěným ovzduším víc, než zákonné normy povolují. Už tento týden byl totiž ve městě překročen celoroční limit počtu dní, během kterých mohou naměřené hodnoty prachu v ovzduší převýšit zákony povolenou normu.

"Zákon a evropská směrnice o ovzduší povolují překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřící stanice v Přerově pošestatřicáté překročila denní limit už 7. října," uvedl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

"Obyvatelé Přerova tak dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje jak doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), tak platné limity. Vysoký počet dnů s překročeným limitem měl navíc Přerov i v předchozích letech. V roce 2009 šlo o 43 dní s překročeným limitem, o rok později o 62 dní, v roce 2011 o padesát dní a v roce 2012 o 39 dní," dodal.

Jako prachové částice nebo polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 mikrometrů (PM10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

"Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění. Částečky o průměru do 2,5 mikrometru (PM2,5) se označují jako jemný prach a jsou schopny pronikat hluboko do dýchacího systému: Proto představují pro zdraví lidí větší nebezpečí," varoval Šuta.

Hlavním zdrojem polétavého prachu je v Přerově především doprava. Město proto už řadu let volá po dokončení dálničního úseku D1 mezi Říkovicemi, Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, díky čemuž by se výrazná část aut samotnému městu vyhnula.

Překračovány jsou i limity rakovinotvorného benzo-a-pyrenu

Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2012 na svědomí zhruba 5 500 předčasně zemřelých lidí a 1 800 vážně nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.

Přerov má navíc podle Šuty dlouhodobý problém také s překračováním limitu pro znečištěním benzo-a-pyrenem.

"Jde o rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako důsledek nedokonalého spalování. Jeho celoroční koncentrace by neměla překročit 1 ng/m³, ale monitorovací stanice v Přerově tento limit v minulých letech překračovala o osmdesát až sto třicet procent," upozornil Šuta.