Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

  15:41aktualizováno  15:41
Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě králíků, hlodavců a červů, sarančat a jiného hmyzu. Krmit svěřence olomoucké zoo na Svatém Kopečku není žádná legrace – jejich loňský účet za stravu totiž atakuje hranici šesti milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Tradičně nejvyšší částku zoo utratila v loňském roce za hovězí, vepřové, skopové a kuřecí maso zejména pro šelmy. Konkrétně ty kočkovité si pochutnávaly výhradně na kvalitním hovězím, které by řezníci mohli bez obav prodávat lidským zákazníkům.

„To mělo za následek vylepšení krmných dávek všech kočkovitých šelem a odbourání zažívacích potíží způsobených masem z nucené porážky,“ uvedla ve výroční zprávě zahrady krmivářka Dana Smičková.

Změny k lepšímu se dočkali i zoborožci a další plodožraví ptáci, jimž ošetřovatelé začali přidávat do jejich porcí mango bohaté na vitamíny a minerální látky.

„Je to druh ovoce běžně dostupný v tropických oblastech, kde tito ptáci žijí. Slibujeme si od toho zlepšení jejich kondice a zdravotního stavu, případně i lepší přípravu na chovatelskou sezonu,“ upřesnila krmivářka.

Do lepší kondice ošetřovatelé chtějí dostat pomocí upravené stravy i lenochody dvouprsté, kteří nově získávají více vlákniny do těla díky přípravku s názvem Leaf Eater Primate Pellets.

„Lenochodi rozmočené granule společně s dalšími složkami krmné dávky přijímají velmi ochotně od prvního dne jejich podávání,“ popsala Smičková.

Naopak losi, jejichž chov se zoo dlouhodobě nedaří, jí nadále dělají starosti:

„Krmení je velmi náročné, hlavně na množství okusu, který by měl být k dispozici během celého dne. Bohužel tak velké množství větví není schopna zajistit téměř žádná zoologická zahrada, proto se musí vláknina doplňovat ještě speciálními granulemi. Cena těchto granulí je podstatně vyšší, ale v konečném důsledku se nám tato investice může vrátit zlepšením zdravotního stavu zvířat a nižšími náklady na veterinární péči.“

Nejvíc utratí za lvy, tygry a žirafy

Co se týče cen potravy, k vůbec nejdražším položkám jídelníčku chráněnců zoo z pohledu nákladů na kilogram patří zmíněné hovězí maso a dále myšata pro dravce, speciální směs k detoxikaci organismu mravenečníků a mořské plody pro obyvatele akvárií.

Z hlediska jednotlivých druhů zvířat pak zahrada nejvíce utratí za porce pro lvy a tygry, ale také pro žirafy. V případě těchto mohutných sudokopytníků ovšem nejde o hodnotu, nýbrž o spotřebu stravy, která dosahuje několika desítek kilogramů na kus a den.

„Cena denní krmné dávky žirafy je tak srovnatelná s gepardem, který za týden zkonzumuje kolem deseti kilogramů masa v nejvyšší kvalitě,“ nastínila mluvčí zoo Karla Břečková.

Doplnila, že z pohledu pestrosti jídelníčku pak vedou malé drápkaté opice, které vyžadují pestrou směs tropického ovoce, nevyjímaje kaki či ananas. Nakrmit obyvatele zahrady i proto nestojí jen peníze, ale také poměrně hodně času.

„Příprava stravy zabere ošetřovatelům zhruba polovinu jejich pracovní doby,“ upřesnila mluvčí s tím, že část krmení její kolegové chystají hromadně v „závodní“ kuchyni pro zvířata, zbytek v jednotlivých zvířecích pavilonech.

Olomoucká zoo chovala na konci loňského roku 400 druhů zvířat v celkovém počtu 1 924 kusů, jejichž hodnota činí zhruba 7,8 milionu korun. Zahrada je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým místem v Olomouckém kraji. Loni prošlo jejími branami více než 339 tisíc lidí.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Na stopě Přemyslovcům. První analýzy ukázaly, že část kostí patří mužům

Archeologové vyzvedli ze schránky objevené v kostele olomouckého Klášterního...

O krok blíž je potvrzení historického objevu z olomouckého Klášterního Hradiska. Archeologové tu v létě vyzvedli...

Nadšenci na starých bicyklech už 29 let při Cyklomordu vyzývají Jeseníky

Účastníci již 29. ročníku akce Cyklomord - kombinovaného přechodu a přejezdu...

Historické oblečení, dobová zavazadla a prastaré bicykly. Bez autentických rekvizit se na Cyklomord nevyráží! Parta...

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Najdete na iDNES.cz