Vizualizace budoucí podoby nového výběhu olomoucké zoologické zahrady pro...

Vizualizace budoucí podoby nového výběhu olomoucké zoologické zahrady pro surikaty. | foto: Zoo Olomouc

Olomoucká zoo se do konce roku pustí do stavby pavilonu pro zvířecí baviče

  • 0
Olomoucká zoologická zahrada se brzy začne rozrůstat o další pavilon. Tentokrát o africký s názvem Kalahari a jeho hlavní hvězdou budou zvířecí baviči - surikaty. Díky novému objektu se také rozšíří seznam chovaných zvířat o hrabáče a medojedy. Do stavby pavilonu za 10 milionů korun se zahrada pustí do konce roku.

Vedení zoologické zahrady si od nového pavilonu slibuje, že do areálu přitáhne více návštěvníků. Nalákat by je měly především zmíněné surikaty, které dokážou spolehlivě pobavit nejen děti, ale i dospělé.

„Surikaty nyní chováme pouze v malé a nevhodné expozici,“ upřesnil ředitel zahrady Radomír Habáň s tím, že zoo do nových ubikací přesune také damany, kteří nyní bydlí v zázemí zahrady a návštěvníci k nim tudíž nemají přístup.

„Dalšími obyvateli pavilonu budou hrabáči a medojedi. Tyto druhy zatím naše zoo nechová. K vidění jsou jen v několika zahradách v rámci celé Evropy,“ řekl ředitel.

Stavbu zahrada zahájí do konce roku, původně už ale měla být v plném proudu.

„Trošku se nám protáhlo výběrové řízení na zhotovitele, nicméně budeme dělat všechno pro to, aby pavilon byl hotový do konce června, tedy na začátku hlavní návštěvnické sezony,“ upřesnil Habáň.

Pavilon pro hrošíky nakonec nebude, přišel by na 40 milionů

Domov afrických zvířat lidé najdou mezi nástupištěm safari vláčku a rybníčkem, který se zřejmě také dočká úprav.

„Naše představa je taková, že zde vznikne ostrůvek s expozicí lemurů, vodní plochu budou obývat pelikáni a na pevnině bude výběh pro africké prasata. O této investici ale zatím není definitivně rozhodnuto,“ popsala mluvčí zoo Karla Břečková.

Vedení zoo původně plánovalo, že areál rozšíří o tropický pavilon pro hrošíky liberijské. Od tohoto záměru ale její zřizovatel, kterým je město, nakonec z finančních důvodů upustil.

„Kvůli technologii na čistění vody a vzduchu se odhadované náklady vyšplhaly na čtyřicet milionů korun, což je vysoká částka. Proto jsme se rozhodli pro levnější variantu, menší africký pavilon,“ řekl už dříve náměstek primátora Aleš Jakubec.

Zoologická zahrada investuje peníze do zatraktivnění svého areálu každoročně. V letošním roce se díky tomu dočkali nového společného výběhu mravenečníci a lenochodi. Další peníze směřovaly do rekonstrukce mořského akvária v pavilonu šelem. Součástí oprav byla mimo jiné výměna původního vypouklého skla za rovné, které poskytuje návštěvníkům kvalitnější „obraz“ podmořského světa.