Plot nás nezastaví, ukazují i nadále makakové v olomoucké zoo

  • 14
Jako by chtěli dokázat, že jsou chytřejší než lidé, mohou si dělat, co chtějí, a nikdo je nezastaví. Tak vypadá zatím „souboj“ mezi skupinou makaků červenolících a pracovníky olomoucké zoologické zahrady. Výběh zoo otevřela teprve v pátek po třech letech rekonstrukce, která měla zlepšit zabezpečení.

Čtyři opice z výběhu utekly hned v pátek dopoledne, jen chvíli po slavnostním znovuotevření populárního výběhu (více čtěte zde). Část z nich využila stromu, o kterém si pracovníci zoo mysleli, že je příliš daleko od plotu. Mladé samice je ale přesvědčily o opaku. Ošetřovatelé se poté uprchlice pokusili nalákat zpět na jídlo a také samce.

„Samice makaků se drží kolem samce, proto jsme jim je umístili v kleci do výběhu. Také tam mají nachystané krmení a zvenku jsme k plotu přistavili kůly, které jim zjednodušují návrat. Předpokládáme, že se pokusí dostat zpět večer či v noci, kdy ve výběhu ustane pohyb návštěvníků,“ shrnula v pátek odpoledne mluvčí zahrady Karla Břečková.

Účinnost plánu byla nakonec poloviční - dvě samice se vrátily, dvě zůstaly venku. Poté ale překvapivě následoval velký útěk číslo dva, když z výběhu uprchlo hned pět makaků. Jeden zamířil do někdejšího přechodného bydliště - bývalého výběhu medvědů pod vyhlídkovou věží, kde byly opice během rekonstrukce. Tam ho ošetřovatelé odchytili a zavřeli do kotce, další část opic se pak dobrovolně vrátila do výběhu po připravených kůlech, mimo jiné poté, co v neděli ošetřovatelé uvnitř nachystali oběd.

Opice se drží u výběhu, útěkem se baví

V neděli vpodvečer tak mimo výběh zůstávali dva makakové - jeden se pohyboval u plotu, druhý v blízkém lese. Vzhledem k tomu, že se za celou dobu opice nepokusily nikam utéct a zůstávají poblíž výběhu či přímo u plotu, dělá celá situace s opakovanými útěky s trochou nadsázky dojem, že chtějí pouze lidem ukázat, že když budou chtít pryč, tak si cestu najdou a lidé je nedokážou zastavit.

„Trochu to tak skutečně vypadá. Očividně nemají zájem opravdu někam utéct, plot zřejmě vnímají jako zábavnou překážku a chtějí dávat najevo, že ji umí překonat, pokud se jim uvnitř nebude líbit,“ řekla Břečková.

„Kromě zmíněného stromu zatím nevíme přesně, jak se jim daří unikat. Máme podezření na problém s ohradníky, které by měly být zapnuté, ale makakům očividně příliš nevadí. Budeme muset prozkoumat, kde je problém, a údržbáři budou určitě muset zapracovat na vylepšení zabezpečení, abychom makakům zabránili výběh neustále opouštět,“ dodala.

Průchozí výběh makaků červenolících patřil hned od otevření k jednomu z největších lákadel zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Pracovníci ale několikrát řešili útěky zvířat. Ta se většinou buď vrátila, nebo se je podařilo odchytit ještě v areálu zahrady. Slavné „uprchlické duo“ z června 2010 Tatin a Šimpy ale před pěti lety návrat neplánovalo.

Šimpy byl nakonec odchycen až v únoru 2011 v Licibořicích na Chrudimsku v sousedním Pardubickém kraji. A protože už věděl, jak se z výběhu na Svatém Kopečku dostat, putoval nakonec do zoo na Ukrajině.

Tatinův osud pak zůstává zahalen tajemstvím. Naposledy byl spatřen v srpnu 2011 na Libavé a podle odborníků už s největší pravděpodobností nežije, pravověrní fanoušci, které si oba opičáci získali, ale věří, že se v hlubinách vojenského prostoru úspěšně schovává dodnes.

„Tatin a Šimpy byli výjimkou. Ostatní makakové se vždy vrátili, protože ve výběhu zůstal zbytek skupiny a navíc tam bylo krmení. Zmínění dva ale byli samci těsně před dospělostí a u těch je zvykem, že v tomto období svou skupinu opouští a jdou vytvořit novou,“ shrnula mluvčí zoologické zahrady.