Samice tygra malajského z pražské zoo našla úkryt v zázemí zoo brněnské. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedna pražská tygřice jela do Olomouce, druhá do Brna. Lidé je neuvidí

  • 0
Zoologické zahrady v Olomouci a Brně u sebe ubytovaly zvířata ze zaplavené pražské zoo. Dočasně v nich našel domov například levhart, dvě tygřice, dvojice lemurů, leguán a několik druhů ptáků, celkem přes dvacet zvířat. Většinu jich ale návštěvníci aspoň zatím neuvidí.

"Brněnští chovatelé přivezli z Prahy samici tygra malajského, leguána nosorohého, kočku rybářskou a několik druhů ptáků. Samice tygra byla umístěna do zázemí veterinární stanice a ostatní zvířata do ubikací v jednotlivých pavilonech," nastínila mluvčí brněnské zahrady Monika Brindzáková.

"Olomouc se stane dočasným domovem pro levharta jávského, tygra sumaterského a dvojici lemurů do doby, než v Tróji opadne voda a tamní zoo se bude moci zvířat opět ujmout. Za jak dlouho to bude však zatím není známo," doplnila pak mluvčí olomoucké zoo na Svatém Kopečku Iveta Gronská.

Samotné nakládání proběhlo podle ní bez větších problémů, neboť se odehrálo v horní části pražské zoo, kterou voda neohrozila.

"Zvířata se nakládala v bdělém stavu, do přepravních beden přešla sama, ač levhartovi se prý příliš nechtělo," nastínila mluvčí olomoucké zahrady.

Jeden vzácný levhart uvolnil v Olomouci místo druhému

Obě zahrady se na nové hosty musely připravit a některým vyklidit prostory. Došlo tak i na různá stěhování "domácích" obyvatel. Třeba v Olomouci chlouba jedné zahrady uvolnila místo druhé.

Samice tygra malajského z pražské zoo našla úkryt v zázemí zoo brněnské.

Samice tygra sumaterského ze zatopené pražské zoologické zahrady, která je nyní dočasně v olomoucké zoo.

V pavilonu šelem totiž musel samec levharta mandžuského vyměnit své letité bydlení za zcela nové prostory chovného centra pro tyto levharty, které se bude již brzy otevírat veřejnosti.

"Tato šelma je jednou z největších vzácností olomoucké zoo, protože ve volné přírodě se vyskytuje méně než čtyřicet kusů. Uvolnil místo levhartovi jávskému, jenž je naopak chloubou pražské zahrady, která je jedním ze dvou chovatelů v Evropě. Ve volné přírodě pak žije méně než stovka jedinců," nastínila Gronská.

Většinu zvířeckých "uprchlíků" zatím návštěvníci neuvidí

Návštěvníkům zahrad, které zvířatům z Prahy poskytly azyl, se minimálně prozatím pohled na většinu nových obyvatel nenaskytne.

"Tygří samice bude zatím na veterinární stanici, kočka rybářská je také v zázemí zahrady a dvě samice leguána nosorohého spojili chovatelé v teráriu s brněnským samcem. Ptáci byli umístěni do volných klecí. Všechna tato zvířata jsou v místech, kde je běžní návštěvníci zahrady neuvidí," shrnula mluvčí brněnské zoo Brindzáková.

Lépe na tom budou lidé v případě olomoucké zahrady. S levhartem jávským se mohou setkat v pavilonu šelem a s lemury v pavilonu opic. Skryta pro ně zůstane jen samice tygra.