Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Olomoucké zvířecí krematorium se i přes protesty lidí chystá otevřít

  • 9
Olomouc se už zanedlouho zařadí mezi několik málo měst v Česku, která disponují krematoriem pro domácí mazlíčky. Ojedinělé zařízení, jehož vznik provázely protesty lidí z okolí, začne fungovat v místní průmyslové zóně ve Chválkovicích během tohoto měsíce.

Olomouc se stane teprve druhým městem na Moravě a pátým v Česku, které bude nabízet chovatelům psů, koček, morčat či papoušků tuto službu. Ceník majitelé zařízení dokončují, základní taxy by se ale měly pohybovat od 1 500 do 6 500 korun.

„Spalovací zařízení už máme nainstalováno a už pouze čekáme na poslední povolení a registrace. Pokud půjde vše podle plánu, provoz zahájíme v první polovině února,“ řekl Jiří Kamený, jednatel společnosti ANYT crematory, která krematorium vybudovala.

Zařízení bude podle něj majitelům domácích mazlíčků nabízet téměř totožné služby jako krematorium lidské.

„Jen parte tisknout nebudeme,“ popsal Kamený. Společnost nyní finišuje přípravu ceníku.

„Už nyní ale můžu říct, že zpopelnění a další základní služby budou stát zhruba 1 500 až 6 500 korun v závislosti na velikosti zvířete. Speciální přání zákazníků typu uložení popele do biourny či jeho zatavení do šperku budou za příplatek,“ nastínil Kamený.

Přípravu pozdržela i petice odpůrců

Odhaduje, že přibližně 80 procent kremací se bude týkat psů, zbytek pak koček, křečků, morčat, papoušků a dalších drobných zvířat. Celkově projekt počítá se zhruba 600 kremacemi ročně.

„To je ale horní hranice, očekávám, že se budeme pohybovat někde kolem dvou třetin tohoto čísla,“ řekl před časem.

Nápadem vybudovat v Olomouci zvířecí krematorium se Kamený začal zabývat proto, že legislativa prakticky znemožňuje většině majitelů zvířat, aby je po jejich smrti legálně pohřbili na vlastním pozemku.

„Sám jsem stál před problémem, kam pohřbít svoji fenku, která mi dělala společnost, když jsem byl nemocný. Kafilerie se mi příčila, protože to není pro milované zvíře důstojné. Proto jsem se rozhodl pro krematorium,“ vysvětlil už dřív Kamený.

Od první myšlenky už uplynuly více než tři roky, tak dlouho Kamenému zabral výběr místa a vyřízení veškerých podkladů pro stavební povolení. Původně přitom plánoval, že krematorium bude v provozu už od podzimu roku 2014. Záměr nabral zpoždění zejména kvůli nesouhlasu lidí z městské části Bělidla, kteří poukazovali třeba na to, že spalovací zařízení má sídlit jen zhruba 150 metrů od obydlené části.