Odborář Vojtěch Pospíšil s tričkem, v němž chce část olomouckých filharmoniků...

Odborář Vojtěch Pospíšil s tričkem, v němž chce část olomouckých filharmoniků protestovat proti řediteli Vladislavu Kvapilovi a narušit tak úvod festivalu Svátky města Olomouce. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Olomoučtí filharmonici budou o svátcích města stávkovat za odchod ředitele

  • 3
Část orchestru olomoucké Moravské filharmonie zahájí začátkem června stávku za odvolání šéfa organizace Vladislava Kvapila. Spočívat bude v tom, že hudebníci odloží při oslavách svátků města tradiční oděv a budou koncertovat v protestních tričkách.

Za protestem stojí místní odbory, jež Kvapila už několik měsíců kritizují. Z jejich popudu Moravskou filharmonii (MFO) už dříve navštívili kontroloři města a narazili na řadu pochybení. K odvolání ředitele to ale radnici nepřimělo.

„Jsme přesvědčeni, že MFO by měla být důležitým činitelem při formování a uchovávání hudebních, kulturních a mravních hodnot. Tuto roli však nelze plnit, pokud ředitele instituce a jeho nejbližší spolupracovníky z managementu lze charakterizovat jako zaměstnance nekompetentní, s nezájmem o instituci a s akcentem na osobní prospěch,“ píší stávkující ve svém prohlášení.

To se chystají poprvé přečíst publiku 2. června před galakoncertem v centru města na Horním náměstí. Podle šéfa odborové organizace Vojtěcha Pospíšila se ke stávce zatím přihlásilo 36 hudebníků, a to nejen z řad odborů.

„Dá se říct, že je o necelá polovina orchestru. Počet stávkujících se ale ještě může změnit. Uvidíme, jestli se k nám ještě někdo přidá, nebo si to naopak rozmyslí,“ řekl MF DNES Pospíšil.

Ředitel chyboval, město mu snížilo odměnu a dalo výtku

K samotnému protestu uvedl, že počínaje vystoupením na Horním náměstí stávkující budou číst před koncerty filharmonie své prohlášení a požadavky na odvolání Kvapila a vypsání výběrového řízení na nového šéfa. Koncerty pak budou hrát v tričkách s nápisem My jsme Moravská filharmonie.

„Stávkující tím chtějí zdůraznit, že jsou právě oni, kdo šíří dobré jméno města, orchestru a české kultury, nikoli stávající ředitel,“ vysvětlil Pospíšil.

Po změně vedení MFO odboráři volají několik měsíců. Pro stávku se rozhodli zejména v reakci na rozhodnutí radních ohledně potrestání ředitele za pochybení, na něž narazili auditoři města při mimořádné kontrole. Kvapil dostal od vedení města „jen“ výtku, posléze při rozdělování ročních bonusů k platu mu radní schválili nejnižší možnou odměnu necelých 13 tisíc korun, přičemž mohl získat až 102 tisíc korun (psali jsme zde).

„Způsob, jakým se zástupci zřizovatele vyrovnali s problematikou v rovině účetní a ekonomické, považujeme za skandální, stejně jako skutečnost, že fakta týkající se dalších rovin fungování instituce byla přejita mlčením,“ píší stávkující v prohlášení.

Ředitel odstoupit nehodlá, město o jeho odvolání neuvažuje

Náměstek primátora Pavel Urbášek s kritikou nesouhlasí. „V celé věci jsme udělali nemálo. Ředitele jsme důrazně upozornili na veškeré chyby identifikované auditory a předali mu seznam nápravných opatření, která musí splnit. K tomu jsme přistoupili k nemalé restrikci ohledně roční odměny ředitele,“ zdůraznil.

O odvolání Kvapila vedení města neuvažuje. „Stále se mi chce se mi věřit, že ta vyhrocená situace se dá řešit nějakou vnitřní diskuzí třeba na základě mého moderování,“ míní Urbášek.

Své stanovisko chce společně s primátorem Antonínem Staňkem sdělit zaměstnancům filharmonie ve čtvrtek na schůzi, kterou Kvapil svolal v úterý dopoledne z popudu vedení města.

O odchodu z funkce neuvažuje ani ředitel. „Pokud jsem někdy uvažoval o odstoupení v minulosti z nejrůznějších důvodů, tak nyní na nátlak odborů jednoznačně mohu říci, že pokud mi bude sloužit nervová soustava, tak sám neodstoupím,“ napsal MF DNES Kvapil.

Zmiňovaná mimořádná kontrola ve filharmonii narazila mimo jiné na to, že Kvapil podnikal bez souhlasu města ve stejném oboru jako MFO, přičemž jeho aktivity zahrnovaly i nahrávání v sále filharmonie. Ředitel při tom několikrát využil nařízení, které sám vydal, a za pronájem nezaplatil.

Ze závěrů kontroly rovněž vyplývá, že filharmonie vyplácela zaměstnancům tři roky vyšší náhradu za použití soukromého auta ke služebním účelům, než umožňovala příslušná vyhláška. Profitoval z toho především ředitel, jelikož najezdil pro MFO nejvíce kilometrů (více čtěte zde).