Hejtman Olomouckého kraje Oto Košta (ANO) hovoří 6. února na mimořádném...

Hejtman Olomouckého kraje Oto Košta (ANO) hovoří 6. února na mimořádném brífinku kvůli výzvě k jeho rezignaci. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Další salva proti hejtmanu Koštovi: po ANO ho kritizují i jeho náměstci

  • 31
Už tak svízelnou situaci olomouckého hejtmana Oto Košty, kterého chce odvolat z funkce „vlastní“ hnutí ANO, prohloubilo úterní prohlášení tří jeho náměstků. Tvrdí v něm, že s nimi jejich „šéf“ přestal po svém zvolení komunikovat a respektovat jejich návrhy. Mimo jiné ohledně změny struktury krajského úřadu. Košta kritiku odmítá.

Autory prohlášení jsou první tři náměstci hejtmana, konkrétně lídr ČSSD Jiří Zemánek, Jan Zahradníček z ANO a jednička krajské kandidátky ODS Dalibor Horák. V dokumentu hejtmanovi vytýkají, že ignoroval své kolegy.

„V podstatě od okamžiku zvolení hejtmanem s námi přestal komunikovat, spolupracovat a respektovat naše návrhy a podněty. Jeden důkaz za všechny: v prvních dvou měsících po volbách nebyla hejtmanem svolána jediná porada vedení,“ stojí v prohlášení.

Podobnou kritiku si Košta vyslechl před nedávnem z hnutí ANO. Stejně jako tehdy ji odmítl i nyní.

„Náměstci hejtmana vždy věděli a ví, kde sedím a nyní tvrdí, že jsem s nimi nekomunikoval. Rada kraje pravidelně zasedá jednou za 14 dnů, nyní dokonce každý týden. Vše, co bylo potřeba bylo projednáno vždy na radě v bodě různé. Pokud jsem se náměstků, a dělám to tak pokaždé, ptal, zda něco mají, tak nikdo nic. Nyní navíc máme každý týden i porady vedení,“ uvedl.

Košta: Změny na krajském úřadu se mi zdály smysluplné

Další výtka náměstků směřuje k tomu, že Košta údajně odmítal debaty ohledně změn struktury krajského úřadu. Právě tato změna přitom měla být zásadní součástí programového prohlášení krajské koalice, protože ji ve svých volebních programech měly koaliční a také některé opoziční strany.

Podle náměstka Horáka jde zejména o řízení příspěvkových organizací. „Asi před rokem se všechny ocitly pod tehdejším hejtmanem a současný tuto praxi převzal. Dříve měli příspěvkové organizace v gesci jednotliví náměstci podle svých kompetencí. Takto to fungovalo šestnáct let a nebyl s tím žádný problém,“ řekl.

Lídr ČSSD celou situaci popsal slovy: „Šlo o to, aby se s námi (Košta - pozn. red.) ztotožnil s tím, že je potřeba začít revizi změn, které proběhly v minulém volebním období. Abychom se na tom shodli a zadali pokyn ředitelce krajského úřadu, která by se s tím měla vypořádat.“

Ani s touto kritikou Košta nesouhlasí. „Osobně jsem si po nástupu na úřad zavolal ředitelku krajského úřadu a mimo jiné jsme projednali všechny záležitosti organizační struktury. Případné změny, které nastaly v průběhu několika let, se mi zdály smysluplné,“ řekl.

Náměstci: Exhejtman nám agendu nepředal, za co bral peníze?

Organizačními změnami z minulosti podle Košty navíc nedošlo k navýšení kompetencí hejtmana oproti minulosti, neboť jeho předchůdce měl oproti jiným hejtmanům ke konci svého funkčního období navíc pouze dopravu. A to z toho důvodu, že na svoji funkci rezignoval jeho náměstek Alois Mačák.

„Tento krok neměl a ani nemohl mít s organizačními změnami nic společného. Jiří Rozbořil si agendu po svém náměstkovi vzal pod sebe a tím ušetřil peníze za jednoho náměstka. Ještě bych chtěl, s ohledem na zoufalost reakcí mých kolegů, upřesnit, že pan Rozbořil neměl za převzetí kompetence dopravy žádné peníze navíc, protože hejtman je placen tabulkově dle nařízení vlády,“ opřel se do svých náměstků Košta.

Stejně jako už dříve ANO se i náměstci ve svém prohlášení pozastavili nad dohodou Košty s jeho předchůdcem Jiřím Rozbořilem ohledně tříměsíčního předávání agendy. Jak informovala MF DNES, někdejší hejtman za to zinkasoval nad rámec běžného odstupného částku 135 tisíc korun (více čtěte zde).

„Nám agendu do dnešního dne nepředal nikdo. Speciálně se jedná o oblasti dopravy, financí a investic, které jsou pro kraj zásadní. Tyto oblasti měl na starosti právě bývalý hejtman Rozbořil. Pokud tedy nepředal tak zásadní věci, je otázkou, co vlastně předával?“ táží se náměstci.

„Dohoda je podepsána mnou a ním, tudíž logicky předával agendu mně. A to i z důvodu, že ve vedení kraje je, kromě jednoho náměstka, celá rada úplně nová. Chtěl jsem znát historii řešení zásadních témat, abych si je mohl poté s náměstky, případně vedoucími odborů, vyhodnotit a udělat vlastní názor. Což se děje standardně na všech manažerských pozicích. Této smlouvy mohl využít každý z náměstků, ale nevyužili,“ reagoval na to Košta.

Kritika hejtmana zazněla z ostatních stran až nyní

Své prohlášení náměstci médiím poslali více než týden poté, co ANO vyzvalo hejtmana k rezignaci. Přičemž doposud se ČSSD i ODS k celé věci vyjadřovaly pouze tak, že budou ctít koaliční dohodu, podle které o jménech svých lidí ve vedení kraje rozhodují jednotliví partneři samostatně. Jinak řečeno, o tom, že by s nimi Košta nekomunikoval či nespolupracoval, se náměstci dříve nezmínili.

Zemánek to vysvětluje tím, že čekal dohodu mezi Koštou a ANO. „Vyjádření jsme vydali v momentě, kdy v podstatě začaly ve vyjádřeních v médiích převažovat osobní animozity, abychom se dostali zpátky k věcnému vnímání situace a nikoliv v osobních rovinách,“ řekl Zemánek.

Podobně se vyjádřil také Horák. „Mysleli jsme se, že po prohlášení hnutí ANO je všechno jasné. To se ale nestalo, místo toho v celé záležitosti začaly převládat nějaké zástupné problémy. Naše prohlášení mělo celou věc vyjasnit, ukázat, že ten problém je ve věcné rovině,“ řekl.

Krajská buňka ANO vyzvala hejtmana k rezignaci v noci na 6. února. Celá kauza se krátce poté proměnila v souboj dvou mužů - Košty a krajského předsedy Babišova hnutí a poslance Ladislava Oklešťka, který by měl podle kuloárních informací Koštu v čele kraje nahradit.

Funkce hejtmana ovšem Koštu mohou zbavit pouze zastupitelé. O jeho odvolání budou s největší pravděpodobností hlasovat z podnětu hnutí ANO na svém nejbližším zasedání 27. února.

,