Jedna z letošních výstav olomouckého Muzea umění nazvaná Fascinace skutečností...

Jedna z letošních výstav olomouckého Muzea umění nazvaná Fascinace skutečností je věnována české hyperrealistické malbě. Na snímku olejomalba iDeath od Michala Ožibka. | foto: Muzeum umění Olomouc

Hyperrealismus i fotografie. Muzeum umění letos ukáže tucet velkých výstav

  • 0
Dvanáct velkých výstav má letos v plánu olomoucké Muzeum umění. Návštěvníci se mohou těšit na první soubornou výstavu české hyperrealistické malby, retrospektivu fotografky Mileny Valuškové, přehlídku osobitého slovenského sochaře Jozefa Jankoviče či sondu do historie fašisty zničené olomoucké synagogy.

„Snažíme se, aby výstavní program byl pestrý a atraktivní pro zájemce o staré i současné umění. Kresba, malířství, sochařství, fotografie, architektura, autorská kniha - všechny tyto umělecké druhy mají v letošním programu zastoupení,“ komentoval obsah výstavního plánu ředitel muzea Michal Soukup.

Letošní expozice odstartovala na konci března v Arcidiecézním muzeu výstava V oplatce jsi všecek tajně, která zachycuje podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře.

„Obsahuje exponáty od středověku do 21. století,“ uvedl zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.

Projekt Fascinace skutečností zase od čtvrtka poprvé souborně představuje českou hyperrealistickou malbu.

„V Muzeu moderního umění je zastoupeno dvacet autorů sedmdesáti obrazy. Návštěvníci se mají na co těšit, jsou to skutečně fascinující díla,“ uvedl Soukup.

Připomínka zmizelé synagogy i ikona slovenského umění

Ve stejných prostorách lidé uvidí od konce června tvorbu všestranné olomoucké fotografky Mileny Valuškové, která letos oslaví 70 let.

Ukázky z letošních výstav

„Její tvorba se rozpíná od dokumentu až po mnohovrstevnaté krajinné studie a technicky komplikovaná zátiší,“ řekla kurátorka Štěpánka Bieleszová.

Další výstavní tahák muzeum chystá na podzim - představí nejvýraznější osobnost poválečného slovenského umění Jozefa Jankoviče a připomene 120. výročí vysvěcení dnes již neexistující olomoucké synagogy.

„V listopadu pak zájemce zavedeme do doby, kdy v architektonických debatách hrála zásadní roli diskuse o podobách bydlení. Na výstavě Můj dům je i tvůj dům ukážeme rozličné podoby českých kolektivních domů ve 20. i 21. století,“ uzavřel Soukup.

Letošní výstavy Muzea umění Olomouc

Okamžité chrámy
Reflexe archetypů a rituálů v českém akčním a konceptuálním umění (výběr ze třetí největší sbírky akčního umění v ČR). Trvá do 11. června, Muzeum moderního umění (MMU), Salon, Kabinet.

V oplatce jsi všecek tajně
Podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře. Trvá do 10. září, Arcidiecézní muzeum Olomouc (AMO), Galerie.

Adolf Hölzel / Kresby
Ukázka kreseb jedné ze zakladatelských osobností moderní evropské malby a průkopníka abstrakce. Trvá do 29. října, MMU, Galerie.

Fascinace skutečností
Hyperrealismus v české malbě. Trvá do 10. září, MMU, Trojlodí.

Milena Valušková: Fotografie 1971-2017
Při příležitosti životního jubilea muzeum představuje všechny odstíny tvorby této olomoucké fotografky od roku 1971. Od 29. června do 29. října, MMU, Salon, Kabinet.

Jozef Jankovič: Plynutí času
Výstava jedné z nejvýraznějších osobností poválečného slovenského umění ukazuje nejvýznamnější díla z konce 60. a začátku 70. let. Od 12. října do 11. března 2018, MMU, Trojlodí.

Olomoucká synagoga (1897-1939)
Při příležitosti 120. výročí vysvěcení muzeum připomene historii olomoucké synagogy vypálené fašisty v roce 1939. Výstava se koná v souvislosti s devátým ročníkem festivalu Dny židovské kultury. Od 19. října do 7. ledna 2018, AMO, Galerie.

Můj dům je i tvůj dům: České kolektivní domy a jejich proměny v čase
Návštěvníci uvidí nejdůležitější příklady kolektivního bydlení ve 20. a 21. století. Od 16. listopadu do 18. února 2018, MMU, Salon, Kabinet.

Monogramista T. D.
Sedmdesátiny výtvarníka, pedagoga a literáta Monogramisty T. D. (Dezidera Tótha) připomíná muzeum jubilejní výstavou a ukáže to nejlepší ze svých sbírek. Od 16. listopadu do 18. února 2018, MMU, Galerie.

(zdroj: www.olmuart.cz)