Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší výstava v dějinách Olomouce ukáže barokní skvosty města

  13:49aktualizováno  13:49
Největší výstava v dějinách Olomouce a zdejšího muzejnictví bude už ve čtvrtek otevřena pro veřejnost hned ve třech zdejších muzeích. Projekt Olomoucké baroko ukáže například po sto letech relikviář s ostatky patronky města, barokní glóby nebo rozměrné tapiserie.

Kurátor Ondřej Jakubec u jednoho z exponátů největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko. | foto: Petr Janeček, MAFRA

V rámci Olomoucké baroka, které odhalí výtvarnou kulturu Olomouce i celého regionu v letech 1620 až 1780 obsadí sály tří olomouckých muzeí na pět set exponátů od zhruba šedesáti zapůjčitelů.

Start je už ve čtvrtek v 18.30, kdy se uskuteční vernisáž v kostele Panny Marie Sněžné. Výstavu budou hostit Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum a Vlastivědné muzeum a potrvá do konce března.

"Je to jedna z nejrozsáhlejších a nejdražších výstav, která kdy v Olomouci byla. Pojistná hodnota těch nejexkluzivnějších exponátů, mezi které patří třeba obrazy del Piomba z arcibiskupské kolekce, se pohybuje v řádu desítek milionů korun," uvedl jeden z autorů koncepce výstavy Ondřej Jakubec.

Návštěvníci na výstavě uvidí i takové skvosty jako bezmála šest a půl metru dlouhé plátno zobrazující slavnostní vjezd kardinála Ferdinanda Julia Troyera do Olomouce, 300 let staré barokní glóby měřící po obvodu téměř čtyři metry, monumentální tapiserii Odpočinek na útěku do Egypta nebo vzácný relikviář patronky Olomouce svaté Pavlíny (více o něm včetně fotografií zde).

Obraz Madona s rouškou malíře Sebastiana Lucianiho zvaného del Piombo, namalovaný kolem roku 1520.Tapiserie Odpočinek na útěku do Egypta o rozměrech 340 na 435 centimetrů. Vytvořeno v Antverpách, zřejmě v dílně Van Der Goten, v letech 160-1690. Restaurována v letech 2008-2009.Kompletní sestava barokního relikviáře svaté Pavlíny, patronky města Olomouce, i s luxusní vitrínou z počátku 18. století.

Jedny z největších skvostů výstavy. Zleva obraz Madona s rouškou malíře del Piomba, tapiserie Odpočinek na útěku z Egypta a Relikviář svaté Pavlíny. Pro zvětšení klikněte.

Rozměrný obraz zmizel na 220 let, teď ho lidé znovu uvidí

Kromě nich muzejní sály ozdobí i obraz Sv. Petr při souboji se Šimonem Mágem, jehož autorem je jeden z nejvýznamnějších rakouských malířů pozdního baroka poloviny 18. století Paul Troger.

"Ještě v roce 1784 patřil ke skvostům výzdoby olomouckého kláštera Hradisko. Jakmile ale císař Josef II. klášter zrušil a rozhodl o rozprodání jeho majetku, zmizel. Na více než 220 let. Odborníci jej našli až v roce 2008 v kostelíku svatého Václava v Račicích na Třebíčsku," přiblížil osud rozměrného plátna Jakubec.

Příprava jednoho z exponátů největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko.Kurátor Ondřej Jakubec u jednoho z exponátů největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko.

Příprava největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko. Pro zvětšení klikněte. foto: Petr Janeček, MF DNES

Vedle tradičních výtvarných médií - obrazů a soch - dostane ve výstavních sálech velký prostor také knižní kultura a barokní grafika představená například v okázalých univerzitních tezích, ale též umělecké řemeslo, především barokní zlatnictví, které v olomouckých dílnách dosáhlo vysoké umělecké úrovně.

"Snažili jsme se shromáždit pestrou škálu špičkových dokladů uměleckého, ale i každodenního života barokního města," uvedla kurátorka výstavy Gabriela Elbelová. Právě komplexní zpracování historie a zejména výtvarné kultury Olomouce a regionu v období baroka je cílem celé výstavy.

Olomoucká barokní kultura je unikátní

"Město zažilo v 17. a 18. století tak intenzivní rozmach, že můžeme mluvit o specifickém fenoménu a odstínu olomoucké barokní kultury. Její podobu spoluutvářely vlivy z Itálie, Francie, Podunají a sousedních Čech i Slezska, ale zejména místní specifika," vysvětlil Ondřej Jakubec.

Zatímco výstava v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Olomouc se zaměřuje spíše na duchovní rozměr olomouckého baroka, expozice Vlastivědného muzea přiblíží dobovou měšťanskou kulturu.

Ředitel Muzea moderního umění Pavel Zatloukal a jeden z autorů koncepce výstavy Milan Togner u jednoho z exponátů největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko.Ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek při přípravě největší výstavy v dějinách Olomouce nazvané Olomoucké baroko.

"Naší snahou je poukázat na každodenní život uvnitř městských hradeb a pestrou škálu výrobků místních cechů, které dokládají vysokou úroveň řemesel ve městě," uvedl kurátor Martin Zdražil.

"Koncepce výstavy ve Velkém sále Vlastivědného muzea vychází z podoby olomouckého náměstí, kterému dominují orloj a Čestný sloup Nejsvětější Trojice." V muzeu lidé uvidí i předměty související s olomouckou barokní pevností, která patřila v polovině 18. století k nejmodernějším vojenským celkům v Evropě.

Výstavu Olomoucké baroko doprovází brožura, která slouží jako průvodce po výstavních sálech i významných barokních památkách ve městě, a také vícesvazková publikace. Vstupné na výstavu je 80 a 40 korun, platí pro všechny budovy muzea.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Olomoucký archeolog vyrazí do ruin Mosulu zachraňovat zničené památky

Archeolog olomoucké Univerzity Palackého Karel Nováček, který mapuje zmizelá...

Archeolog a historik islámské architektury Karel Nováček přes tři roky na satelitních snímcích sledoval, jak Islámský...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Najdete na iDNES.cz