První povolební pád hejtmana, Koštu v Olomouci nahradil poslanec Okleštěk

  • 149
Krajští zastupitelé v Olomouci odvolali z funkce hejtmana Oto Koštu, který dovedl k vítězství ve volbách kandidátku hnutí ANO. Stalo se tak na návrh krajské rady, ve které sedí kromě Koštových spolustraníků ještě zástupci ČSSD a ODS. Novým hejtmanem se vzápětí stal poslanec a krajský šéf hnutí Ladislav Okleštěk.

Hlasováním o odvolání hejtmana vyvrcholila politická krize, která vypukla naplno 5. února. Hnutí vedené vicepremiérem Andrejem Babišem tehdy oficiálně vyzvalo vlastního hejtmana k rezignaci.

ANO mimo jiné tvrdí, že se Košta nedokázal ani po několika měsících zorientovat v řízení kraje a neplní hejtmanské povinnosti (podrobnosti zde). Hejtman kritiku jednoznačně odmítl.

Po několikahodinovém jednání, které začalo v deset hodin dopoledne, Košta před půl třetí odpoledne ve funkci skončil. Pro jeho odvolání bylo 35 zastupitelů z 55, ke členům vládnoucí trojkoalice se totiž přidali mimo jiné i zastupitelé z koalice SPD+SPO. Proti byli tři zastupitelé, 16 se zadrželo a jeden byl z jednání omluven.

Košta ihned po svém odvolání opustil sál a následně se vyjádřil, že nejspíš odejde i z hnutí ANO.

„Opravdu si nedokážu představit, že bych se s těmito lidmi měl dál vídávat. Minimálně lidsky jsou mi na hony vzdáleni. Zajímalo by mne, kdo z nich, až se v budoucnu potkáme, bude schopen se mi podívat do očí. S největší pravděpodobností požádám o ukončení členství,“ řekl.

Novým hejtmanem je dosavadní krajský šéf a poslanec

Vzápětí zastupitelé zvolili do funkce hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro bylo 29 zastupitelů. Ve vedení kraje, jemuž vládne koalice ANO, ČSSD a ODS, mu dosud patřil post neuvolněného radního.

Dosavadní krajský předseda hnutí ANO v Olomouckém kraji a poslanec Ladislav Okleštěk, který byl v pondělí 27. února zvolen novým hejtmanem.

„Budu se snažit, aby kraj fungoval, a udělám vše pro to, aby komunikace probíhala tak, jak má. Byly tady skluzy, které je ale možné odstranit a pokračovat v práci. Budu ale potřebovat udělat analýzu úřadu jako takového,“ řekl po svém zvolení.

Vyjádřil se i na adresu Košty. „Jeho další role je na něm. Několikrát během dneška naznačil, že s hnutím ANO nehodlá spolupracovat, že jde svou cestou. Nedovedu si úplně dobře představit, jak by naše zájmy jako hnutí mohl prosazovat ve výborech. Je to ale ještě všechno před námi, všechno je ještě strašně živé,“ shrnul.

Do jedenáctičlenné rady byla na Oklešťkovo místo 34 hlasy zvolena zastupitelka za ANO Alena Adamíková, zástupkyně ředitele na olomouckém Gymnáziu Hejčín.

Košta: ANO by po sněmu nemělo mít s tajnou volbou problém

Zastupitelé na začátku jednání, kterému přihlížela zhruba stovka lidí z řad veřejnosti, kteří do debaty občas vstupovali polohlasnými výkřiky či potleskem, řešili zavedení tajného hlasování a také zavedení on-line videopřenosu z jednání.

Senátorka Jitka Seitlová navrhla, aby se do jednacího řádu krajského zastupitelstva zařadilo pravidlo, aby o personálních změnách na postech hejtmana či náměstků vždy hlasovalo tajně.

Odvolávání hejtmana

„Pokud hlasujeme o personálních otázkách v takto významných funkcích je tajné hlasování demokratickým principem proti nedemokratickým praktikám. Aby byla svoboda svědomí,“ zdůraznila Seitlová.

Košta připomněl, že se na víkendovém sněmu hnutí ANO hlasovalo tajně s tím, že to Babiš odůvodnil zachováním demokratických principů.

„Členové hnutí ANO by tak s tím neměli mít problém,“ podotkl Košta. Právě tajné hlasování mu mohlo pomoci, veřejně ho totiž před pondělním zasedáním zastupitelstva nikdo nepodpořil (více čtěte zde).

Náměstek hejtmana Zemánek: Na kraji se vždy volilo veřejně

Proti vystoupil krajský předseda ČSSD a náměstek hejtmana Jiří Zemánek s tím, že se na kraji vždy volilo veřejně.

„Můj návrh je toto stáhnout, projednat a mít poté čistou půdu, ničím nezatíženou. Pak veďme nezatíženou debatu pro budoucí hlasování týkajících se otázek personálních,“ řekl.

„Děkuji za poznámku, připadá mi úsměvné, když je tam řeč o čistotě,“ reagoval hejtman Košta.

Protinávrh Zemánka byl ale nakonec schválen. Celková změna jednacího řádu s obecným tajným hlasování u hejtmana a náměstků se projedná v legislativní radě a hlasovat se o něm bude až na příštím zastupitelstvu. Totéž platí i pro zavedení on-line videopřenosů z jednání. Stále ale zůstal ve hře návrh Seitlové na tajné hlasování přímo o odvolání Košty na tomto zastupitelstvu. I ten byl ale později zamítnut a hlasování tak bylo veřejné.

Hlasovalo se dokonce i o možnosti odvolání celé rady Olomouckého kraje, zastupitelé ale návrh Alexandra Černého z KSČM na zařazení tohoto bodu do jednání neschválili. Pro bylo 23 z nich, proti 26 a pět členů se zdrželo.

„Pachuť, že něco neumíte, že jste něco zvorali, tady je a bude“

Dlouho to vypadalo, že koalice nemůže při hlasování o Koštově odvolání počítat s hlasy z řad opozice.

„Jako Koalice pro Olomoucký kraj jsme se nedozvěděli relevantní důvody pro odvolání. Proto se zdržíme hlasování,“ uvedl za koalici tvořenou KDU-ČSL a Stranou zelených Ivo Slavotínek.

Argumenty předkladatelů označili za nedostatečné také Radim Sršeň, lídr kandidátky Starostů a nezávislých a hnutí Pro Olomouc, i komunista Černý. Ten přednesl zhruba desetiminutový velmi ostrý projev, v němž ze zavinění celé situace postupně obvinil ANO, ČSSD a ODS. Strany podle něj poškodily celý kraj.

„Tak jalovou důvodovou zprávu k tak závažnému bodu jsem nečekal,“ řekl na adresu návrhu.

„Pachuť, že něco neumíte, že jste něco zvorali, tady je a bude,“ dodal a vysloužil si tím potlesk veřejnosti. Poté žádal o záruky, že se podobná situace už nebude opakovat, a také se vyjádřil v tom smyslu, že Babišova personální politika je špatná.

Zřejmě klíčové vyjádření ovšem zaznělo ve třináct hodin z úst Radima Fialy z koalice SPD+SPO, která disponuje pěti hlasy.

„Budeme hlasovat pro odvolání hejtmana. Chceme narovnat stav, který zde nyní panuje,“ uvedl a dodal, že osobně proti Koštovi nic nemá. Nynějšího hejtmana by tak zachránila jen rozsáhlá rebelie v řadách koalice, neboť ta má společně s SPD+SPO dohromady k dispozici až 34 zastupitelů a k odvolání Košty je jich třeba 28.

Rozbořil: Scénář výměny hejtmana byl napsán už před volbami

Před klíčovým hlasováním vystoupilo několik řečníků z řad veřejnosti včetně Koštova předchůdce na postu hejtmana a dlouholetého přítele Jiřího Rozbořila z ČSSD.

Mimo jiné řekl, že prezentované důvody pro odvolání jsou zástupné a uměle vytvořené, a také uvedl, že kauza Vidkun, v níž je on sám obviněn z podplácení, a současné dění spolu souvisejí.

„Je to z jedné hlavy a jednoho pera. Je to absolutní pošlapání politické kultury. Zákulisní hry jsou plně v kompetenci hnutí ANO,“ dodal Rozbořil s tím, že do záležitosti byly vtaženy i koaliční strany, které měly zůstat jen u toho, že jde o věc hnutí ANO.

„Scénář výměny hejtmana byl napsán už před volbami. Chybou v něm bylo, že vyhrál nejvíce hlasů a vyhrál s velkým náskokem,“ řekl také Rozbořil a celé jednání označil za šaškárnu, která neměla obdoby, a „tragikomedii se špatným režisérem“.

Kromě toho se také vyjádřil, že před dvěma týdny zveřejněné společné prohlášení náměstků hejtmana, kteří Koštu kritizovali (podrobnosti zde), podle něj nikdo z nich ve skutečnosti nepsal.

,