Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Různé partaje, podobné sliby. Programy v Olomouci nemají velké rozdíly

  13:51aktualizováno  13:51
Rozhodování podle volebního programu, to při nynějších komunálních volbách voličům v Olomouci dvakrát situaci neusnadní. Hlavní favorité se v nich totiž co se týče plánů na další čtyři roky často výrazně shodují. Řada klíčových bodů budoucnosti města je tak jasná ještě před sečtením hlasů.

Voliči v pátek a sobotu rozhodnou, kdo bude příští čtyři roky vládnout na olomoucké radnici (na snímku vlajka města vyvěšená na její budově). Programy stran se však na první pohled výrazně neliší. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Konec megalomanských investic i dalšího zadlužování Olomouce, oprava zimního stadionu, další omezování hazardu či prodloužení tramvajové trati na Nové Sady. To jsou body, kterým se chce většina stran věnovat. Rozcházejí se tak spíše ve způsobech, jak jich dosáhnout.

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého si navíc všímá i různé úrovně propracovanosti jednotlivých programů.

„Některé jsou konkrétnější, jiné však hodně obecné. Například program hnutí ANO je velmi obecný, často nic neříká. Snaží se přijít s populárními věcmi, jako je třeba institut městského ombudsmana. Ale to, jaké bude mít pravomoci či jak bude vybírán, už neuvádí,“ popisuje Šaradín.

Jako pozitivní rys pak v letošních předvolebních nabídkách vyzdvihuje snahu stran zapojit občany více do rozhodování o směřování města.

„Jde například o ČSSD, ProOlomouc, TOP 09, Občany pro Olomouc a částečně i ODS,“ vypočítává politolog. A téma zadlužení Olomouce podle něj berou všechny strany jako kardinální problém.

Řešení financí? Tlak na vládu, audity i dluhopisy

Cesty ke snížení olomouckého dluhu volí jednotlivé strany různé. Nejdále za hranice města se přitom dostává nynější primátor a lídr ODS Martin Major, který chce donutit vládu, aby městu vyplatila odškodné za nové nastavení rozpočtového určení daní. Právě to dle Majora olomoucký rozpočet připravilo v minulých letech o stovky milionů.

K umazání dluhu pak podle něj povede v příštích čtyřech letech i menší počet dotovaných staveb či akcí, které by město muselo spolufinancovat ze svého. To jako řešení pro městské finance zmiňuje i lidovecký lídr Ladislav Šnevajs, který spolu s lídrem ANO Milanem Ferancem vidí šanci i ve snižování provozních výdajů města.

Jednička ČSSD Antonín Staněk pak uvažuje o auditu městských příspěvkových organizací, lídryně hnutí Občané pro Olomouc Dominika Kovaříková zmiňuje vydání dluhopisů.

Zřejmě nejoptimističtěji pak finanční situaci Olomouce vidí lídr TOP 09 Aleš Jakubec. Je přesvědčen, že město je bez problémů schopné dluhy splácet. Podmínkou je střídmé hospodaření a roční výdaje z rozpočtu na nové investice v rozmezí maximálně 250 až 300 milionů korun.

Nové stavby: Zimák i bioplynová stanice či spojení parků

Se stavem rozpočtu souvisejí i plány stran na další nové stavby pro Olomouc. Končící volební období na ně bylo díky širokým možnostem zisku dotací skutečně bohaté, stavební boom je také klíčovou příčinou současného zadlužení.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přinesla sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení. Ta přišla na řadu nejdříve, poté následovaly strany ze Sněmovny.

Pořadí rozhovorů vycházelo z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Uveřejněné rozhovory:

- Pavel Grasse (ProOlomouc)
Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc)
Martin Major (ODS)
Aleš Jakubec (TOP 09)
-  Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL)
Tomáš Sýkora (Úsvit)
- Milan Feranec (ANO)
- Antonín Staněk (ČSSD)

V následujících čtyřech letech však může Olomouc na zopakování něčeho podobného spíše zapomenout. Lídři stran tak při dotazu na nové velké stavby mluví především o těch, s jejichž plánováním se už začalo.

Kromě dokončení tramvajové trati jde například o zimní stadion. Většina se přiklání k jeho levnější rekonstrukci.

I při této otázce se však najdou rozdílné odpovědi. Například TOP 09 dle Jakubce uvažuje o vybudování bioplynové stanice, Major z ODS hovoří mimo jiné o rekonstrukci ulic 8. května a 1. máje. Tu za Občany pro Olomouc zmiňuje i Kovaříková. Lídr hnutí ProOlomouc Pavel Grasse pak chce přes staré autobusové nádraží a tržnici lépe propojit Smetanovy a Bezručovy sady.

Dokončení trati chtějí všichni, s vyvlastněním váhají

Dostavba tramvajové trati na Nové Sady je stálicí téměř všech programů olomouckých stran a vyjádření jejích lídrů. Jednička ProOlomouc, architekt Grasse, své hnutí v anketě MF DNES navíc zavazuje i k začátku příprav na přivedení tramvají do areálu fakultní nemocnice.

Problémem, který však na Nových Sadech doslova stojí v cestě, je dům v Rooseveltově ulici. Je třeba jej strhnout, jeho majitelé ho však odmítají městu prodat. Dosavadní vyjednávání nic nevyřešilo (více čtěte zde).

Posledním možným řešením je tak ze zákona jeho vyvlastnění. Podstatná část lídrů váhavě připouští, že by k tomuto nástroji sáhla, ovšem pouze v případě, kdy by všechna jednání s majiteli nakonec selhala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Najdete na iDNES.cz